Urządzenia sygnowane logo Apple zdecydowanie nie należą do najtańszych i jednocześnie charakteryzują się bardzo wysoką jakością i trwałością, przez co klienci nierzadko decydują się na sprzęt używany – dotyczy to szczególnie komputerów, w tym przenośnych MacBooków. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego MacBooka, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Parametry i stan techniczny

Jednym z podstawowych i zarazem najważniejszych aspektów, na który zwraca się uwagę przed zakupem laptopa są niewątpliwie jego parametry i zastosowane podzespoły – w przypadku MacBooków, warto przyjrzeć się szczególnie procesorowi, wielkości pamięci RAM, pojemności dysku twardego, karcie graficznej oraz rodzajowi i wielkości wyświetlacza, gdyż to właśnie od tego zależeć będzie, czy sprzęt sprosta stojącym przed nim zadaniom i spełni oczekiwania użytkownika. Wybierając urządzenie używane, równie istotny jest jego stan. Jeśli istnieje taka możliwość, to dobrze jest MacBooka dokładnie obejrzeć i uruchomić, co pozwoli nie tylko na wizualną ocenę śladów użytkowania, ale również sprawdzenie czy laptop się nie przegrzewa, a także działania portów, mikrofonu, głośników i kamery oraz WIFI i Bluetooth.

Bateria i jej kondycja

Przy zakupie używanego MacBooka, w miarę możliwości należy sprawdzić baterię, gdyż jej wymiana może generować koszty przewyższające nawet połowę wartości samego urządzenia. W określeniu kondycji baterii pomóc może liczba cykli ładowania, która znajduje się w informacjach systemowych, w sekcji dotyczącej sprzętu – jeśli było ich więcej niż 500, żywotność baterii może nie okazać się zadowalająca. Ponadto, warto również sprawdzić oryginalność i stan zasilacza, o ile jest on dołączony do zestawu, a także czy jego podłączenie nie powoduje spięć lub wyłączania się MacBooka. Jest to szczególnie istotne w przypadku modeli ze złączem MagSafe 2, w których używanie nieoryginalnej ładowarki może prowadzić do uszkodzenia baterii, a nawet całej płyty głównej.

Pochodzenie i zabezpieczenia

Decydując się na używanego MacBooka warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie, gdyż może to przysporzyć nieco problemów lub utrudnić komfortowe korzystanie z urządzenia przez ewentualne różnice w układzie klawiatury – jej wymiana wiąże się ze stosunkowo dużymi kosztami, a naklejki zmniejszają funkcjonalność, zasłaniając podświetlenie klawiszy. Ponadto, bez względu na kraj pochodzenia MacBooka należy zweryfikować sprzedawcę takiego sprzętu oraz sprawdzić, czy numer seryjny w systemie i na obudowie zgadzają się z tym na opakowaniu. Dużej uwagi wymaga również kwestia zabezpieczeń – hasła konta iCloud lub blokady FileVault, których zdjęcie może wymagać kontaktu z poprzednim właścicielem.

Chcąc naprawić lub usprawnić działanie sprzętów sygnowanym logo z nadgryzionym jabłkiem, warto skorzystać z usług naszego serwisu, w którym zajmujemy się niemal wszystkimi urządzeniami Apple, w tym starszymi modelami laptopów MacBook – czyszczenie systemu, wymiana dysku w MacBooku, naprawa ładowarki w MacBooku lub mechaniczne czyszczenie Maca to tylko przykładowe z usług, które mogą przywrócić pełną funkcjonalność komputera.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!