Wymiana matrycy MacBook, naprawa ekranu

WYMIANA I NAPRAWA EKRANU W MACBOOKU

Sprawność ekranu to w zasadzie jeden z głównych czynników decydujących o zdatności laptopa do użycia. Na szczęście komponenty stosowane w MacBookach należą do bardzo trwałych i w zasadzie nie ulegają samoczynnym uszkodzeniom (z wyłączeniem wad fabrycznych, tak jak to miało miejsce np. w wielu egzemplarzach pewnej serii laptopa MacBook Pro).

Problemy z wyświetlaniem obrazu na ekranie mogą pojawić się w konsekwencji awarii rozmaitych podzespołów (np. karty graficznej czy płyty głównej) – wówczas zlikwidowanie ich przyczyny przywróci prawidłowe działanie wyświetlacza. Wymiana ekranu LCD jest jednak konieczna, jeśli zostanie on uszkodzony mechanicznie – np. jeśli na skutek upadku MacBook ma pęknięty wyświetlacz.

ZALANY LUB PĘKNIĘTY EKRAN – CO ROBIĆ?

Wszelkie wypadki losowe mogą poważnie uszkodzić ekran MacBooka i sprawić, że laptop nie będzie nadawał się do użytku. Jeśli po upadku widzisz pęknięty ekran, konieczna będzie jego wymiana. Warto jednak pamiętać, że do uszkodzenia mechanicznego matrycy może dojść również w inny sposób – jest to bowiem część bardzo delikatna. Zdarza się, że wymiana matrycy jest konieczna po tym, gdy użytkownik zbyt mocno przyciśnie zamkniętą pokrywę laptopa.

Całkowity lub częściowy brak wyświetlanego obrazu oznacza, że nie ma dla tego komponentu ratunku – trzeba zastąpić go nowym. Niekiedy wymiana ekranu LCD jest też konieczna po kontakcie MacBooka z płynem. Warto przy tym pamiętać, że po każdym zalaniu należy sprzęt jak najszybciej dostarczyć do serwisu – zapobiegnie to postępowi uszkodzeń w jego wnętrzu. Również w przypadku uszkodzeń mechanicznych matrycy i całego wyświetlacza nie warto zwlekać ani kombinować na własną rękę – profesjonalny serwis to jedyna słuszna droga do zażegnania usterki.

JAK WYGLĄDA WYMIANA EKRANU LCD W SERWISIE MACBOOKA

Zanim przeprowadzi się skomplikowaną i kosztowną wymianę ekranu LCD w MacBooku, należy poddać sprzęt diagnostyce, by sprawdzić, z jakiego rodzaju usterką mamy do czynienia. Niekiedy bowiem problemy z wyświetlaniem wynikają z problemów z innymi komponentami. Oczywiście, jeśli komputer ma widocznie pęknięty wyświetlacz, jego wymiana jest nieunikniona.

Z kolei, jeżeli był zalany, jego oględziny muszą być kompleksowe, zanim będzie można prawdziwie oszacować straty i ustalić sposób naprawy urządzenia. Sama wymiana matrycy lub całego ekranu wymaga rozkręcenia laptopa i zastąpienia starej części nową. Procedura wymaga znajomości specyfiki laptopów Apple oraz wyjątkowej ostrożności – komponenty tych komputerów są bowiem delikatne.

USZKODZONA MATRYCA MACBOOK – OBJAWY

Matryca, lub inaczej ekran laptopa, to delikatna struktura, którą niezwykle łatwo jest uszkodzić – wystarczy wstrząs, uderzenie lub przygniecenie. Jedną z najczęściej stawianym przez serwisantów produktów firmy Apple diagnoz dotyczących uszkodzenia urządzenia jest uszkodzona matryca. Objawy uszkodzonej martycy w MacBooku to m.in:

migotanie obrazu lub czasowe gaśnięcie,

smugi, paski i inne artefakty na ekranie (np. martwe piksele),

całkowity brak obrazu,

wyświetlanie tylko niektórych kolorów lub niewyświetlanie konkretnego koloru.

JAK WYMIENIA SIĘ MATRYCĘ W MACBOOKU?

Odradza się wykonywanie wymiany samodzielnie, ponieważ może się to wiązać z ryzykiem, że bez odpowiednich umiejętności oraz sprzętu prędzej zniszczymy, niż naprawimy naszego drogocennego laptopa. Pierwszy krok, czyli wyjęcie baterii, już wymaga od nas precyzji. A im dalej w las, tym więcej drzew – do wymiany matrycy, przede wszystkim należy wyposażyć się w, takie akcesoria jak:

-metalowy szpic do podważania kabelków oraz plastokowych elementów,

-śróbokręt z odpowiednio małą, pięciopunktową końcówką Pentalobe,

-pęseta,

-para gumowych rękawiczek.

Dlatego jeśli masz problem z matrycą, zdecydowanie rekomendujemy udać się do serwisu Apple, gdzie pracę powierzysz specjalistom.

PRZYCZYNY USZKODZEŃ MATRYCY W MACBOOKU

Większość uszkodzeń matrycy MacBooka spowodowana jest z winy użytkowników, zazwyczaj na skutek upadków, uderzeń czy po prostu nieostrożnego korzystania. Wystarczy zamknąć laptopa, na którego klawiaturze zostawimy ołówek czy długopis przypadkowo upuścić urządzenie na podłogę, czy usiąść na nim. Szczególną ostrożność trzeba wykazać w przypadku Macbooków Air, w których matryce są cieńsze od standardowych, a co za tym idzie znacznie delikatniejsze. Ponieważ w Macbookach Air równie delikatna co matryca jest struktura płyty głównej, nierzadko zdarza się, że w tym wypadku źródłem problemu jest uszkodzenie slotu taśmy matrycy.

PROFESJONALNA WYMIANA EKRANU – MACBOOK PRO, MACBOOK AIR

Nasi serwisanci dokonują profesjonalnej wymiany ekranu zarówno w klasycznych MacBookach, jak i laptopach MacBook Air oraz MacBook Pro. Olbrzymie doświadczenie sprawia, że wykonywane przez nas naprawy są skuteczne, a ich rezultaty trwałe. Przeprowadzimy wymianę matrycy lub całego ekranu LCD w MacBooku każdej generacji oraz zdiagnozujemy i usuniemy każdą usterkę. Zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!