iPhone to jeden z najbardziej pożądanych smartfonów, cieszący się niesłabnącą popularnością. Pojawianie się kolejnych jego generacji wzbudza niemałe emocje. Niestety, nie jest tajemnicą, że iPhony są podatne na uszkodzenia ekranu. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby upadek telefonu skutkował pękniętą szybką. Co robić w takiej sytuacji?
Zgłoś się do serwisu sprzętu marki Apple
Uszkodzą szybkę można naprawiać na własną rękę. Nie jest to jednak opcja w pełni bezpieczna. Bez odpowiedniego doświadczenia możemy doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń lub zamówić części o bardziej słabej jakości. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w przypadku zbitej szybki iPhone’a jest skorzystanie z oferty profesjonalnego serwisu. Możemy wówczas liczyć na wsparcie specjalistów, usługę door to door, możliwość skorzystania ze sprzętu zastępczego i kilkumiesięczną gwarancję.
Zbita szybka nie musi oznaczać dużych kosztów i czasochłonnej naprawy. W sytuacji, gdy ekran reaguje na dotyk, wymienia się samą szybkę. W innym przypadku, konieczna będzie wymiana szybki i digitizera. W iPhone’ach nowszej generacji oba te elementy są ze sobą ściśle zespolone i samodzielne ich oddzielnie jest procesem skomplikowanym. Właśnie z tego względu rozsądniej jest skorzystać z pomocy serwisu. Wymiana całego wyświetlacza z kolei jest niezbędna, jeśli uszkodzenia uległa matryca LCD i na ekranie występują przebarwienia lub nic się nie wyświetla.
Wymiana zbitej szybki w iPhonie
Zbita szybka iPhone’a to usterka zdarzająca się zdecydowanie częściej niż uszkodzenie wyświetlacza. W takim wypadku można ją zregenerować i zachować oryginalny wyświetlacz Retina. Wymianie podlega szkło ochronne, a nie cały panel. Pozwala to znacznie obniżyć koszt i czas usługi serwisowej. Na początku należy odseparować zbitą szybkę od wyświetlacza. Można to zrobić mechaniczne przy pomocy molibdenowej żyłki lub posiłkując się specjalistycznym sprzętem – separatorem kriogenicznym. Panel zostaje zamrożony i można dzięki temu wykruszyć klej, łączący szybkę z digitizerem. Za pomocą specjalnego roztworu usuwa się resztki szkła, a następnie pozbywa polaryzatora i czyści wyświetlacz. Kolejnym krokiem jest zamontowanie nowej szybki z warstwą polaryzacyjną i połączenie wszystkich warstw za pomocą odpowiednio regulowanej temperatury i ciśnienia. Na samym końcu należy ponownie założyć zdemontowanie na potrzeby wymiany części, takie jak czytnik dotykowy czy osłony.
Zbita szybka iPhone’a to nie koniec świata, a jej wymianę można przeprowadzić niemal od ręki. Warto jednak na przyszłość zabezpieczyć się przed ewentualnymi usterkami i zaopatrzyć swojego iPhone’a w folię poliwęglanową, hard glass (szybkę ochronną) lub designerski futerał.