Rok 2022 będzie stał pod znakiem ogromnej ofensywy Apple na rynek komputerów. Wielu potencjalnych nabywców zastanawia się, czy czekać na nowe wersje MacBooków, które systematycznie powinny pojawiać się na rynku w tym roku. W podjęciu decyzji z pewnością mogą pomóc przecieki na temat nowego układu Apple M2, w który prawdopodobnie zostaną wyposażone wszystkie odświeżone urządzenia. Projekt wciąż jest owiany tajemnicą, chociaż z dotychczasowych przecieków wyłania się już pewien obraz. Co wiadomo już na jego temat?

Premiera odbędzie się w kolejnym półroczu

Według wcześniejszych informacji procesory Apple Silicon miały być aktualizowane przez Apple w odstępach półtorarocznych. Oznaczałoby to w praktyce, że już dzisiaj moglibyśmy stać u progu, a być może nawet mieć za sobą premierę układów drugiej generacji, czyli właśnie oczekiwanego M2. Okazało się jednak, że producent zmodyfikował swoją strategię. Pierwsze komputery z procesorem M2 powinny pojawić się na rynku jesienią tego roku. Mogłoby się wydawać, że więcej szczegółów na ich temat przyniesie marcowe wydarzenia Peek performance, jednak fani marki musieli obejść się smakiem. W tym czasie dowiedzieliśmy się jedynie, że nowy procesor będzie produkowany w 4 nm procesie technologicznym TSMC. Co to oznacza? Prawdopodobnie układy M2 będą dysponowały sporo wyższą wydajnością energetyczną. Być może opóźniająca się premiera wynika z dobrego przyjęcia pierwszej generacji Apple Silicon i pewnej opieszałości ze strony konkurencji.

Prawdopodobnie będzie dostępnych 5 wersji procesora

Wzorem aktualnie dostępnych na rynku procesorów M1, nowe układy prawdopodobnie również będą dostępne w pięciu wersjach:

  • Apple M2
  • Apple M2 Pro
  • Apple M2 Max
  • Apple M2 Ultra
  • Apple M2 Extreme

Liczba rdzeni CPU oraz GPU w poszczególnych układach pozostaje na razie w sferze plotek. W przypadku Apple M2 Extreme mówi się najczęściej o układzie 48-rdzeni CPU oraz dwóch wersjach procesora graficznego do wyboru: 96 bądź 128 rdzeni GPU.

Układ M2 wyposażony w 8-rdzeniowy procesor oraz 10-rdzeniową kartą graficzną teoretycznie ma trafić do MacBook Air oraz podstawowej, 13-calowej wersji MacBooka Pro. Mac Mini będzie wyposażony w ten sam procesor, a w drugim wariancie w układ M2 Pro. Z kolei M2 w wersji Max ma posiadać 12-rdzeniowy procesor i aż 38-rdzeniowy procesor graficzny oraz być dostępny w laptopach MacBook Pro o przekątnych ekranu 14 oraz 16 cali. Według Bloomberga deweloperzy z Apple testują aktualnie co najmniej 9 wariantów nowych urządzeń Mac wyposażonych w drugą generację układów Apple Silicon.

M2 opracowany przy pomocy Samsunga

Niedawno dowiedzieliśmy się, że procesor M2, podobnie jak jego poprzednik, powstaje z pomocą Samsunga. Koreańczycy dostarczają dla Apple płytki FC-BGA służące do połączenia układu półprzewodnikowego z głównym podłożem.

Na premiery komputerów Apple z nowymi procesorami M2 musimy poczekać jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy. Użytkowników dotychczasowych urządzeń w razie potrzeby zapraszamy więc do naszego serwisu, gdzie oferujemy między innymi profesjonalne czyszczenie Maca zarówno w sensie fizycznym, jak i w odniesieniu do software’u wszystkich komputerów MacBook. Czyszczenie systemu to niedoceniany zabieg, który potrafi naprawdę przyspieszyć pracę urządzenia, podobnie zresztą jak oferowana przez nas wymiana dysku w MacBooku.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!