Miłośnicy komputerów MacBook teoretycznie nie mają tak dużego wyboru, jak osoby szukające laptopa z systemem Windows. W praktyce bazowe modele sprzętu od Apple występują w licznych konfiguracjach i różnią się od siebie nie tylko przekątną ekranu. Poza sklepem Apple, w sprzedaży stacjonarnej i internetowej można również znaleźć nieco starsze modele, co stanowi dobry sposób na oszczędności. Jakiego MacBooka warto kupić pod koniec 2021 roku?

Lekki i mobilny MacBook Air

Budżetowa linia laptopów od Apple – MacBook Air – obejmuje w zasadzie tylko jeden egzemplarz. Aktualnie dostępny w sklepie Apple model MacBook Air 13 pochodzi z końca 2020 roku. Jest wyposażony w procesor M1, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. Taka konfiguracja oferuje większą wydajność od urządzeń wyposażonych w podstawowe procesory Intel. 13,3 calowy ekran Retina o rozdzielczości 2560 x 1600 wyróżnia duża jasność. Sprzęt posiada porty Wi-Fi 6, USB 4 oraz Thunderbolt 4. Bateria pozwala na pracę do 18 godzin, co przy wadze komputera wynoszącej zaledwie 1,29 kg sprawia, że jest on wprost stworzony do użytku mobilnego. Ceny MacBooka Air 13 rozpoczynają się od 5199 zł.

Szukając oszczędności, można zdecydować się na wciąż łatwo dostępne w sprzedaży starsze modele z początku 2020 roku wyposażone w procesor Intel Core i3 10 generacji. Te komputery są wyposażone w identyczny ekran i klawiaturę. Nie zmienia się również waga urządzenia. Wyróżniają się one jednak słabszą wydajnością w porównaniu do procesora M1, a bateria pozwala na 12 godzin pracy bez ładowania. Nieco słabsze parametry z pewnością rekompensuje niższa cena – w ten sposób da się zaoszczędzić przynajmniej 1000 zł.

Zupełnie nowy MacBook Pro 14 i 16

Nowa odsłona MacBooka Pro w wersji 14 oraz 16, która miała swoją premierę całkiem niedawno to realna rewolucja w świecie tej linii komputerów. Sprzęt zyskał nie tylko zupełnie odmieniony wygląd. MacBook Pro jest obecnie dostępny wyłącznie z procesorami Apple M1 Pro i Max. Warto zauważyć, że ten pierwszy procesor jest o około 70% bardziej wydajny od standardowego M1, natomiast wersja Max gwarantuje jeszcze dwukrotnie większą wydajność! W końcu stoi za nią aż 10 rdzeni.

Wśród nowości warto wymienić także:

  • kartę graficzną z 32 rdzeniami, 
  • 3 porty USB Typu C z Thunderbolt 4, 
  • port HDMI, ekran Liquid Retina XDR z ProMotion i notchem, 
  • kamerkę FaceTime 1080p, 
  • nową klawiaturę bez Touch Bara,
  • ulepszone głośniki.

Ceny tych urządzeń zaczynają się od 10 799 zł, a najbogatsza konfiguracja może sięgnąć nawet 30 000 zł. Użytkownicy, którym nie zależy na tak kosmicznej wydajności, a zwracają uwagę na budżet, mogą na własną rękę poszukać starszego modelu MacBook Air 16, który swoją premierę miał już 2 lata temu. Komputery te są wyposażone w ośmiordzeniowy procesor Intela i wyświetlacz Retina o rozdzielczości 3072 x 1920 pikseli. Na pokładzie można też znaleźć kartę graficzną AMD Radeon 5000M i co najmniej 16 GB pamięci RAM. Sprzęt waży około 2 kg. Komputery te są też wyposażone w klawiaturę Magic Keyboard. Wydajność sporo ustępuje najnowszym flagowcom, ale z drugiej strony cena około 12 000 zł, za którą da się kupić taką konfigurację MacBooka Air 16, wydaje się kusząca.

Budżetowy MacBook Pro 13

W sklepie Apple wciąż dostępne są mniejsze modele MacBooka Pro 13 z czterema portami Thunderbolt 3, a także procesorem Apple M1. Sprzęt może pracować nawet 20 godzin, więc nie ustępuje najnowszym flagowcom. Użytkownicy, którzy się na niego zdecydują, mogę liczyć na 8 GB pamięci operacyjnej i 256 GB dysku. To z pewnością ciekawa alternatywa dla nowego MacBook Air, bo sprzęt jest bardziej wydajny, ma jaśniejszy ekran, oferuje więcej portów i lepszą grafikę za nieco ponad 6000 zł.

Biorąc pod uwagę rozmaite konfiguracje wymienionych komputerów, wybór jest całkiem duży. Osoby, które nie muszą spieszyć się z wymianą laptopa, mogą też poczekać, aż nowe flagowce nieco stanieją. W naszym serwisie oferujemy wsparcie dla posiadaczy starszych modeli, takie jak czyszczenie Maca czy wymiana dysku w MacBooku. Jak wiadomo, czyszczenie systemu w MacBooku, pozwoli przywrócić komputerowi dawną wydajność. Jeśli problemem jest ograniczony czas pracy, zapraszamy na wymianę baterii w MacBooku.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!