W urządzeniach marki Apple wykorzystuje się baterie litowo-jonowe, które w porównaniu z bateriami opartymi o tradycyjne technologie zdecydowanie szybciej się ładują, są trwalsze i charakteryzują się większą gęstością, co oznacza, że choć są lżejsze mają dużo większą wydajność niż baterie w innych urządzeniach. Litowo-jonowe baterie firmy Apple można ładować i doładowywać, ponieważ ładują si one w cyklach. Jeden kończy się, gdy wykorzystamy energię równą 100% pojemności baterii. Nie oznacza to jednak, że energii musi pochodzić w całości z jednego ładowania. Mimo tak innowacyjnym środkom ochronnym, aby baterie działały bez zarzutu i zachowywały pierwotną pojemność, należy odpowiednio o nie dbać. Ponadto jeśli bateria w iPhone ulegnie szkodzeniu, powinna trafić do profesjonalnego serwisu Apple.

Skrajnym temperaturom mówimy nie

Urządzenia Apple są w stanie funkcjonować w szerokim zakresie temperatur otoczenia, ale optymalny przedział to 16 stopni Celsjusza do 22 stopni Celsjusza. Bardzo istotne jest unikanie temperatur wyższych niż 35 stopni, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie pojemności baterii. Warto podkreślić, że również ładowanie w tak wysokiej temperaturze otoczenia może wyrządzić jeszcze większe szkody. Z kolei niskich i bardzo niskich temperatur zauważa się przejściowe zmniejszenie wydajności baterii. Kiedy temperatura wróci do odpowiedniego stanu, powróci również normalna wydajność baterii. Na podobnej zasadzie działa ładowanie urządzenia w niektórych etui. Zdarza się, że podczas ładowania następuje akumulacja ciepła, co może mieć niekorzystny wpływ na pojemność baterii.

Przechowywanie a bateria

Jeżeli urządzenie przez dłuży czas nie jest używane, na ogólny stan baterii wpłynąć mogą dwa czynniki. Wspomniana uprzednio temperatura otoczenia oraz poziom naładowania w momencie wyłączenia i rozpoczęcia przechowywania. Dlatego zaleca się stosowanie  kilku istotnych zasad. Bateria nie powinna być ani całkowicie rozładowana, ani naładowana. Przed wyłączeniem urządzenia, trzeba naładować ją do 50%. Kolejnym krokiem jest wyłączenie urządzenia i umieszczenie go suchym miejscu o temperaturze niższej niż 32 stopnie. Jeżeli urządzenie przechowywane jest dłużej niż pół roku, bateria powinna być doładowywana do stanu 50% co sześć miesięcy.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!