MacBook szumi – głośna praca wiatraków

Jeśli twój komputer głośno chodzi, tak naprawdę istnieje tylko jedna przyczyna takiego stanu rzeczy. Czemu MacBook szumi? Za wszystko prawdopodobnie odpowiedzialny jest zbyt głośno pracujący wentylator. Urządzenie odgrywa niezwykle istotną rolę w laptopach, ponieważ odpowiada za chłodzenie podzespołów, przede wszystkim procesora, ale także karty graficznej. MacBook Air szumi, MacBook głośno pracuje, w MacBooku Air trzeszczy wentylator – tak to niepokojące zjawisko opisują użytkownicy. Poznaj potencjalne przyczyny kłopotliwych dźwięków oraz sposoby rozwiązania tego problemu.

W MACBOOKU GŁOŚNO CHODZI WENTYLATOR – ZABLOKOWANE OTWORY WENTYLACYJNE

Praca wentylatora w twoim laptopie nie jest przypadkowa. Uruchamia się on, kiedy komputer potrzebuje dodatkowego chłodzenia, na przykład, gdy jest wyjątkowo mocno obciążony zadaniami. Wentylator może pracować z różną intensywnością, a chłodne powietrze pobiera z zewnątrz obudowy. Służą do tego specjalne otwory, które mogą znajdować się po bokach, z tyłu lub pod spodem. Wszystko zależy od modelu twojego komputera. Kiedy MacBook Air lub MacBook Pro przez dłuższy czas głośno szumi, w pierwszej kolejności upewnij się, że wspomniane otwory nie są zablokowane. Może to nastąpić, kiedy laptop jest ustawiony na nierównym miękkim podłożu – na przykład na materacu łóżka. Staraj się nie ustawiać swojego komputera także przy ścianie, gdzie cyrkulacja powietrza naturalnie również jest zaburzona.

WENTYLATOR PROCESORA CAŁY CZAS PRACUJĘ NA WYSOKICH OBROTACH

Kiedy w twoim komputerze Mac wentylator chodzi głośno przez cały czas, prawdopodobnie coś jest nie w porządku. To normalne, że Mac szumi za sprawą wentylatora, kiedy jego procesor jest obciążony, ale nie w innych przypadkach. Problem może tkwić w oprogramowaniu – sprawdź, czy twój Mac OS został zaktualizowany do najnowszej wersji. Dodatkowo przyjrzyj się aktualnie uruchomionym procesom – część z nich może być zupełnie zbędna, za to mocno obciążać komputer, który intensywnie się przegrzewa. Kiedy Mac głośno szumi przez dłuższy czas, oznacza to spory wzrost temperatury komputera, co nie jest korzystne. Laptopy mają też tendencję do nagrzewania się w wysokiej temperaturze – producent zaleca korzystanie w nich maksymalnie przy 35 stopniach Celsjusza. Gdy w twoim MacBooku głośno chodzi wentylator, ale tylko w trakcie wyjątkowych upałów, prawdopodobnie nie masz powodów do niepokoju.

MACBOOK – TRZESZCZĄCY WENTYLATOR

Wzmożona praca wentylatora nie musi być powodem do niepokoju, bo oznacza jedynie, że komputer wymaga chłodzenia. Co innego, gdy w twoim MacBooku Air, lub MacBooku Pro wentylator trzeszczy. Jaka jest przyczyna tego zjawiska? Chłodzenie komputera jest utrudnione, gdy z czasem w jego wnętrzu zbierają się zanieczyszczenia, przede wszystkim kurz. Z początku Mac głośno szumi, z czasem dźwięk staje się coraz bardziej uciążliwy, a następnie wentylator MacBooka zaczyna wręcz trzeszczeć. Usunięcie problemu będzie wymagało rozkręcenia komputera, a następnie jego dokładnego oczyszczenia przy pomocy sprężonego powietrza. Jeśli samodzielnie poradzisz sobie z tym zadaniem, problem powinien natychmiast zniknąć. Chłodzenie stanie się efektywniejsze, niepokojące dźwięki znikną, a twój komputer prawdopodobnie odzyska swoją dawną wydajność.

MACBOOK AIR I MACBOOK PRO – WENTYLATOR CHODZI GŁOŚNO Z POWODU USZKODZENIA

Zanieczyszczenie wnętrza obudowy może doprowadzić w skrajnym przypadku do jeszcze jednego kłopotu – mechanicznego uszkodzenia wentylatora. Trzeszczenie może więc świadczyć również o tym. Z drugiej strony niebezpieczeństwem dla twojego komputera jest zupełny brak chłodzenia w przypadku awarii wentylatora. Jeśli masz podejrzenie, że twój MacBook lub MacBook Air szumi nieprzypadkowo bądź wydaje z siebie uciążliwe nienaturalne dźwięki, zapraszamy do naszego serwisu. Wykonamy diagnozę twojego komputera, a następnie rozwiążemy problem. Być może będzie on jedynie wymagał dokładnego wyczyszczenia, ale w razie potrzeby naprawimy bądź wymienimy wentylator.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!