ul. Smolna 9, 00-375 Warszawa

Pływający iPhone – co zrobić, gdy zalejesz swój telefon

smartfon

Telefony, niezależnie od tego czy są to iPhony czy urządzenia innej marki, najczęściej ulegają dwóm awariom. Należą do nich stłuczenie szybki oraz zalanie naszego telefonu wodą. Żadna z tych awarii nie oznacza jednak, że urządzenia nie da się uratować. Warto wiedzieć, że we wnętrzu telefonu znajdziemy obwody wykonane z metalu – najczęściej z miedzi , cyny oraz złota. Ciecz natomiast powoduje ich zawarcie oraz korozję. Dlatego często objawy po zalaniu pojawiają się kilka minut, a nawet dni od wypadku.

Mity dotyczące ratowania telefonu

W Internecie znajdziemy wiele porad dotyczących ratowania zalanego iPhone. Jedną z najczęściej zalecanych jest wysuszenie telefonu suszarką, bądź zasypanie go ryżem. Metody te wydają się być logiczne, ponieważ ryż wykazuje właściwości higroskopijne, a suszarka pozwala odparować wilgoć. Jednakże tak naprawdę są one mało skuteczne. Nie pozwolą one w stu procentach pozbyć się wody. Szczególnie w przypadku iPhone’a, który jest urządzeniem o bardzo zaawansowanej konstrukcji, więc ryż czy inne pochłaniacze nie dotrą do wszystkich zakamarków. Suszenie suszarką lub kaloryferem natomiast może pogłębić procesy korozyjne. Ponadto nie powinniśmy próbować podłączać telefonu do prądu – może to spowodować zwarcie. Nie można również pozostawić telefonu samego sobie – woda z czasem wyparuje, ale zdąży nieodwracalnie uszkodzić naszego iPhona.

Prawidłowe postępowanie z zalanym iPhonem

Jeśli nasz telefon padnie ofiarą spotkania z wodą trzeba natychmiast odciąć mu zasilanie. O ile to możliwe warto również wyjąć baterię. Następnie zaleca się wyjąć kartę SIM oraz karty pamięci i zdjąć klapkę – pozwoli to na szybsze odparowanie wody. Kolejnym krokiem jest jak najszybsze udanie się do serwisu sprzętu Apple. Pracownicy serwisu wydysponują odpowiednimi narzędziami, pozwalającymi precyzyjnie wyczyścić iPhona, pozbyć się wilgoci, rdzy i innych osadów. W tym wypadku trzeba pamiętać, że czas jest kluczowy. Sięganie po chałupnicze sposoby naprawy, może skończyć się nieodwracalnym uszkodzeniem telefonu.

serwis iPhone