Laptopy i komputery stanowią obecnie wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę, naukę czy rozrywkę. Urządzenia elektroniczne są narażone na zanieczyszczenia, które nie tylko wpływają na ich estetykę, ale też na sprawność. Z tego powodu wymagają okresowego czyszczenia. Jak je przeprowadzić?
Czyszczenie MacBooka – co warto wiedzieć?
Codzienne sprzątanie w wielu domach jest rytuałem, a jedną ze standardowo wykonywanych czynności stanowi wycieranie kurzu z mebli. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że podobnie jak one, również laptop każdego dnia pokrywa się delikatną warstwą kurzu. Jest on wprawdzie częściowo ścierany podczas użytkowania, ale za to zabrudzenia dostają się do jego wnętrza.
Poważnym zagrożeniem dla MacBooka jest też kontakt z nie zawsze czystymi dłońmi. Wielu zwolenników pracy czy rozrywki z udziałem Internetu lub aplikacji komputerowych, ma zwyczaj wykonywać takie zadania w towarzystwie kanapki lub przynajmniej kubka kawy. Tłuszcz, okruchy, wilgoć osiadają na powierzchniach klawiatury, obudowy lub wyświetlacza, tworząc trudną do usunięcia warstwę. Kiedy brud wyraźnie rzuca się w oczy, pora przeprowadzić czyszczenie MacBooka. Wymaga ono działania dwukierunkowego: usuwania zabrudzeń z zewnątrz i czyszczenia podzespołów pod obudową.
Jak wyczyścić obudowę i klawiaturę bez szkody dla urządzenia?
Czyszczenie MacBooka z zewnątrz wydaje się proste, chociaż wcale takie nie jest. Laicy, którzy nie mają podstawowej wiedzy, mogą doprowadzić do jeszcze większych szkód. Wystarczy, że zabiorą się za usuwanie brudu przy pomocy mokrej ścierki. Aby skutecznie wyczyścić MacBooka z zewnątrz, stosuj się do następujących zasad:
- przed czyszczeniem odłącz MacBooka od sieci,
- do czyszczenia wykorzystaj miękką ściereczkę, która nie pyli,
- nie korzystaj z ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, szorstkich gąbek,
- nie myj powierzchni wodą i detergentami,
- stosuj wyłącznie preparaty myjące przeznaczone do urządzeń elektronicznych,
- nie rozpylaj aerozoli na urządzenie – preparat nanoś na ścierkę,
- nie szoruj intensywnie powierzchni – przy trudnych zabrudzeniach wielokrotnie zwilżaj ściereczkę aerozolem i delikatnie zmywaj, powtarzając czynność aż do skutku.
Czyszczenie wnętrza MacBooka – czy możesz je wykonać samodzielnie?
Chociaż wydaje się, że podzespoły zamknięte w obudowie nie są narażone na zabrudzenia, w rzeczywistości jest inaczej. Kurz dostaje się do środka otworami, których w MacBooku nie brakuje. Do najbardziej narażonych na wnikanie zanieczyszczeń należą otwory wentylatorów tym bardziej, że sprzyja temu zasysane przez nie powietrze. Nagromadzona warstwa brudu doprowadza do przegrzewania się podzespołów, które w efekcie są mniej wydajne i bardziej podatne na awarie.
Czyszczenie czy też konserwacja MacBooka jest zalecana przynajmniej raz na trzy lata. Można ją przeprowadzić samodzielnie, jednak ze względu na złożoność sprzętu i trudności z dostaniem się do środka lepszym rozwiązaniem jest np. serwis komputerów Mac w Warszawie. Koszt konserwacji jest niewysoki, a specjaliści nie tylko dysponują sprzętem do demontażu urządzenia, ale też doskonale wiedzą, jak z nim postępować, aby nie doprowadzić do uszkodzenia. Prosty zabieg sprawi, że Twój MacBook będzie jak nowy!