iPady zrewolucjonizowały sposób spędzania wolnego czasu. Są niezwykle poręczne. Mają wygodniejszy, większy niż smartfon ekran, a do tego możliwości zbliżone do tych, które oferuje laptop. To idealny kompromis pomiędzy oboma urządzeniami. Wiele osób używa iPadów w nietypowych miejscach: na kuchennym blacie podczas gotowania, na działce, pilnując dzieci bawiących się w ogrodzie czy w wannie – oglądając serial podczas wylegiwania się w gorącej wodzie. W wymienionych sytuacjach często zdarza się, że przez nieuwagę iPad wpada do wody i wyłącza się. Co należy wtedy zrobić?
…tylko spokój nas uratuje
Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę i nie podejmujmy desperackich prób uruchomienia iPada. Musimy uświadomić sobie, że to nie sama woda w urządzeniu czyni największe spustoszenie, ale przepływ prądu przez nią. Dlatego też najgorszym, co możemy zrobić, są usilne próby włączenia tabletu lub – co gorsza – próby naładowania go z gniazdka lub przez USB. Nie warto również wierzyć w domowe sposoby ratowania zamoczonej elektroniki, takie jak umieszczanie urządzenia w ryżu czy kocim żwirku. Ich właściwości higroskopijne są zbyt małe, by móc uratować naszego iPada. Jedynym skutecznym ratunkiem dla urządzenia jest jak najszybsze dostarczenie go do wykwalifikowanego serwisu Apple.
Serwis Apple
Fachowcy w serwisie Apple posiadają odpowiednią wiedzę i narzędzia, by dostać się do środka iPada i dokładnie osuszyć jego podzespoły. Uruchomią nasz tablet dopiero wtedy, gdy będzie to całkowicie bezpieczne. Nawet gdy iPad w wodzie był dosłownie przez sekundę i poprawnie działa, warto zanieść go do serwisu, by specjalista sprawdził nasze urządzenie. Zalanie podzespołów może nie być problemem od razu, jednak da o sobie znać za jakiś czas, gdy niektóre elementy zaczną rdzewieć. W serwisie fachowcy rozbiorą naszego iPada dosłownie na części, a każdej z nich dokładnie się przyjrzą. Te, które zalanie uszkodziło, są przez nich naprawiane lub wymieniane na nowe. Najlepsze serwisy urządzeń Apple dają gwarancję na wykonywane usługi nawet na kilka miesięcy. Dzięki nim możemy być pewni, że efekty zalania iPhone nie dadzą o sobie znać dopiero na kilka tygodni po odebraniu tabletu z naprawy.