Jak niemal co roku, niedługo po prezentacji kolejnej generacji iPhone’a, pojawiła się najnowsza odsłona systemu operacyjnego Apple, czyli iOS 15. Warto wspomnieć, że aktualizacja do tej wersji dostępna będzie dla nawet sześcioletnich urządzeń, czyli iPhone’ów 6s i nowszych. Odpowiadamy zatem na pytania, jakie są najważniejsze zmiany względem poprzedniej wersji oferowane przez iOS 15 i jakie funkcje zostały dodatkowo ulepszone.

Powiadomienia i tryb skupienia

Zmianą zauważalną na pierwszy rzut oka jest nowy wygląd powiadomień – ikony zostały powiększone, aby móc łatwiej ocenić, z jakiej aplikacji pochodzi dane powiadomienie, a jeśli jest ono powiązane z kontaktem, wyświetla się również przypisane do niego zdjęcie. Co więcej, system bardziej sprawnie grupuje i pozycjonuje powiadomienia, dzieląc je na podstawie kryterium ważności dla użytkownika. Warto w tym miejscu wspomnieć o nowości powiązanej między innymi z powiadomieniami, czyli Trybem skupienia, który jest w pewnym sensie rozszerzeniem funkcji Nie przeszkadzać. Dzięki wprowadzeniu nowego trybu i kilku jego wariantów możliwe jest skonfigurowanie zachowań iPhone’a w określonych sytuacjach, takich jak sen lub praca. Co ważne, Tryb skupienia może być uruchamiany ręcznie lub automatycznie na podstawie harmonogramu, miejsca lub akcji, czyli np. włączenia określonej aplikacji i pozwala na między innymi wyłączenie lub dodatkowe filtrowanie powiadomień, włączenie trybu cichego i informowanie znajomych o ewentualnym braku kontaktu.

Nowe funkcjonalności i odmienione aplikacje

Uwagę warto zwrócić na nowości związane ze zdjęciami – w systemie iOS 15 wprowadzono możliwość zapoznania się z danymi EXIF, czyli na przykład nazwą pliku, datą utworzenia, formatem i innymi parametrami oraz funkcję Live Text, dzięki której możliwe jest skopiowanie rozpoznanego na zdjęciu tekstu, a następnie użycie go w innej aplikacji. Znacznie większe zmiany zaobserwować można jednak w zakresie komunikacji przez FaceTime. Aktualizacja niesie za sobą między innymi możliwość rozmycia tła, obsługę dźwięku przestrzennego, a także nowy widok rozmowy grupowej, mieszczący większą liczbę rozmówców. Co ważne, dzięki iOS 15, do rozmowy przez FaceTime mogą za pomocą przeglądarek i otrzymywanych linków dołączać również użytkownicy sprzętów z systemami Windows i Android. Istotne zmiany wprowadzono również w autorskiej przeglądarce Apple, czyli Safari – najważniejsze z nich to nowy, wygodniejszy sposób organizacji kart, przeniesienie paska adresu z góry ekranu na dół, a także obsługa rozszerzeń. Ponadto, odmieniona została również aplikacja Pogoda, która w bardziej efektowny i przejrzysty sposób przedstawia więcej informacji niż dotychczas.

Użytkowników różnego rodzaju urządzeń marki Apple, chcących wydłużyć żywotność posiadanych sprzętów lub je naprawić, zapraszamy do naszego profesjonalnego serwisu, w którym oferujemy między innymi czyszczenie MacBooka, a także usługi, takie jak wymiana baterii w MacBooku, wymiana dysku w MacBooku lub naprawa zalanego iPhone’a.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!