Wiele osób zastanawiających się czy kupić iPhona, czy może inny smartfon bierze pod uwagę fakt, że produkty od Apple mają własne ładowarki. Chodzi dokładnie o rodzaj końcówki. Większość producentów telefonów uznało jako standard wejście microUSB, podczas gdy Apple uparcie pozostaje przy swoich patentach. Jak wpływa to na użytkowanie telefonu i czy faktycznie jest aż takim problemem? Przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej.

Dyrektywy unijne vs złącze Lightning

MicroUSB jest dostępne we wszystkich smartfonach znanych firm w Europie. Dlaczego tak się stało? Wymóg ten narzucił Parlament Europejski po to, by użytkownicy telefonów generowali mniej elektrośmieci. Działająca ładowarka od telefonu jednej marki może naładować telefon od konkurencji. I chociaż inne firmy dostosowały się do dyrektywy, firma Apple obstaje przy swoich rozwiązaniach technicznych. Według niej jej złącza ładowania w  iPhone są efektywniejsze i zdrowsze dla baterii niż wejścia microUSB. Unii trudno zmusić Apple do zmian – w końcu to firma amerykańska.

Problem czy nie?

Czy dla przeciętnego użytkownika inna ładowarka jest problemem? Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Jeśli korzysta on tylko z produktów Apple, ładowarka do telefonu może pasować również do tabletu, a w związku z tym rzadko kiedy używa on microUSB. Problem pojawia się, gdy ktoś używa np. dwóch telefonów i np. musi zawsze nosić przy sobie telefon służbowy ładowany przez microUSB. Pamiętanie o zabieraniu ze sobą wszędzie dwóch ładowarek może być wtedy nieco uciążliwe. W sklepach dostępne są przejściówki ze złącza Lightning na microUSB, tak więc problem dwóch ładowarek można rozwiązać przy pomocy tego małego gadżetu. Wiele osób słyszało także słynne mity dotyczące produktów Apple o tym, że nie da się ich naprawić. To oczywiście nieprawda. Sprzęty z jabłuszkiem da się naprawiać tak jak inne urządzenia elektroniczne, wystarczy znaleźć dobry serwis Apple. Naprawa dotyczy również ładowarek. Przy drobnych usterkach czasami nie warto kupować nowej, tylko zwyczajnie naprawić starą.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!