Współczesne smartfony są narażone na różne uszkodzenia, w tym także zalanie. Wielu użytkowników korzysta ze sprzętów w wannie, podczas deszczu czy na wakacjach na plaży. Z tego powodu w nowych modelach telefonów zaczęto stosować obudowy spełniające normy IP67 i IP68. Co dokładnie określają te oznaczenia i czy kolejne generacje iPhone’ów rzeczywiście są wodoodporne?

Czy iPhone’y są wodoodporne?

Wielu producentów smartfonów określa urządzenia jako wodoodporne. Nowe generacje iPhone’ów to doskonały przykład takich sprzętów. Od modelu oznaczonego numerem 11 wszystkie smartfony marki Apple są wyposażone w konstrukcji spełniającej normę IP68. Oznacza to, że takie telefony są odporne na działanie wody, ale jedynie przez określony czas i na danej głębokości.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że producenci nie biorą odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez wodę. Określają oni, co prawda, smartfony jako wodoodporne, jednak nie oznacza to, że są one w pełni wodoszczelne. W razie zniszczenia telefonu w wyniku kontaktu z cieczą prawdopodobnie trzeba będzie odwiedzić serwis komputerów Mac w Warszawie lub innym mieście. Takie uszkodzenia nie są objęte gwarancją, dlatego jest to dość kosztowny krok.

Nie zawsze fakt oznaczenia smartfona normą IP67 czy IP68 oznacza, że urządzenia są całkowicie bezpieczne w razie kontaktu z wodą. Istnieją bowiem praktyki, które przyczyniają się do szybszego zniszczenia urządzenia. Są to takie zachowania, jak:

  • korzystanie z telefonu w saunie,
  • umieszczanie smartfona pod bieżącą wodą,
  • używanie sprzętu w nieodpowiednich temperaturach,
  • usunięcie wkrętów w obudowie,
  • częste narażanie smartfona na wstrząsy,
  • celowe pływanie z telefonem.

Czym jest norma IP67?

Norma IP67 oznacza, że urządzenie jest w pełni odporne na uszkodzenia związane z kontaktem z pyłem. Takie sprzęty sprawdzają się dobrze podczas aktywności na świeżym powietrzu, na przykład w trakcie jazdy na rowerze. Smartfony z oznaczeniem IP67 mogą także przypadkiem wpaść do płytkiego zbiornika, w tym również wanny. Nie powinny one jednak przebywać w takich warunkach więcej niż 30 minut.

Ochroną IP67 cechują się wszystkie generacje iPhone, rozpoczynając od modelu 7 i 7 Plus. Dodatkowo, urządzenia od iPhone XS i iPhone XS Max w górę są oznaczane normą IP68.

Czym jest norma IP68?

Dwa telefony oznaczone normą IP68 mogą znacznie się od siebie różnić. Wszystko zależy bowiem od specyfikacji stworzonej przez producenta. W niektórych sytuacjach ochrona ta gwarantuje prawidłowe działanie sprzętu na 2 metrach, podczas gdy inna pozwala na zanurzenie go znacznie głębiej. IP68 oznacza jedynie, że norma w danym smartfonie jest wyższa niż IP67. O dokładnych parametrach urządzenia można dowiedzieć się jedynie w opisie danego producenta, gdzie powinien on zawrzeć dane dotyczące maksymalnej głębokości i czasu zanurzenia. Na ogół jednak IP68 to norma, która wskazuje na całkowitą pyłoszczelność i możliwość długotrwałego przebywania pod wodą w warunkach wskazanych przez firmę.

serwis iPhone

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!