Urządzenia od Apple charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością. Mimo to, nawet produkty posiadające logo z nadgryzionym jabłkiem, mogą wymagać przywrócenia do ustawień fabrycznych. iPhone jest najpopularniejszym urządzeniem z oferty tego producenta – czy Ty  także należysz do grona posiadaczy tego telefonu? Jeśli tak, a na dodatek chcesz przywrócić go do ustawień fabrycznych, z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić!

Ustawienia fabryczne iPhone – backup to podstawa

Smartfona można chcieć przywrócić do ustawień fabrycznych z różnych powodów, np. aby oddać go do serwisu, iPhone zacina się lub zawiesza, a może po prostu po to, by go sprzedać. W dwóch pierwszych przypadkach należy wykonać backup, czyli stworzyć kopię zapasową danych, by nie utracić najpotrzebniejszych z nich. Jak go zrobić?

  1. Na pulpicie smartfona naciśnij ikonkę „Ustawienia”.
  2. Następnie wybierz lub wyszukaj opcję „Nazwa użytkownika”.
  3. Naciśnij „iCloud”, a następnie „Backup w iCloud”.
  4. Wybierz opcję „Utwórz backup teraz” i poczekaj na przygotowanie kopii zapasowej.

Jeśli nie chcesz przetrzymywać swoich danych w iCloudzie, możesz skorzystać z iTunes i przenieść je na komputer, w tradycyjny sposób.

Ustawienia fabryczne iPhone – dostępne opcje przywracania urządzenia do ustawień fabrycznych

Decydując się na przywrócenie iPhone’a do ustawień fabrycznych, będziesz mieć do wyboru kilka opcji:

  • Wszystkie ustawienia – przywraca iPhone’a do domyślnych ustawień, jednak nie usuwa żadnych danych,
  • Wymaż zawartość i ustawienia – Twój iPhone zostaje przywrócony do stanu podstawowego, usunięte zostaną wszystkie ustawienia oraz dane. Opcja ta wymaga podania hasła do konta Apple,
  • Ustawienia sieciowe – VPN, używanie sieci Wi-Fi, odwiedzane witryny oraz nazwa smartfona zostają przywrócone do ustawień domyślnych,
  • Ekran początkowy – aplikacje zainstalowane na smartfonie domyślnie zostają rozmieszczone zgodnie z pierwotnym układem,
  • Dane lokalizacji/prywatności – ustawienia dotyczące lokalizacji oraz prywatności zostaną przywrócone do stanu pierwotnego.

Jeśli chcesz, aby telefon został całkowicie wyczyszczony, np. przed sprzedażą, skorzystaj z opcji „Wymaż zawartość i ustawienia”.

Ustawienia fabryczne iPhone a wyzerowanie iPhone’a z danych

Smartfony z nadgryzionym jabłkiem posiadają kilka możliwości przywracania ustawień. W przypadku, gdy chcesz dokonać pełnego resetu iPhone’a wybierz opcję „Wymaż zawartość i ustawienia” – wtedy Twój smartfon będzie taki, jak po wyjęciu z pudełka.

Pamiętaj jednak że w takim przypadku musisz się wcześniej wylogować z usługi iCloud, aby po wykasowaniu danych Twoje dane nie były potrzebne do aktywowania urządzenia.

Pozostałe opcje czyszczenia umożliwiają przywrócenie wszystkich domyślnych ustawień lub tylko tych z danego obszaru – sieciowego, ekranu, lokalizacji/prywatności lub klawiatury. W ich przypadku nie tracimy żadnych danych czy multimediów, a przywrócone zostają podstawowe ustawienia.

Nie każdy problem, który występuje w iPhonie, wymaga pełnego resetu smartfona. Warto się na niego zdecydować, gdy Twój smartfon znacząco spowolnił, ma za dużo niepotrzebnych danych lub planujesz sprzedaż/przekazanie urządzenia. W przypadku mniejszych problemów, np. z połączeniem Wi-FI czy z lokalizacją w mapach, należy wybrać którąś z wyżej wymienionych opcji. 

Przywracanie ustawień domyślnych nie pomaga to jednak w każdej sytuacji. Intensywne użytkowanie lub sytuacje losowe mogą sprawić, że prędzej czy później Twoje urządzenie czeka naprawa. iPhone, Mac, iPad mimo solidności wykonania i dużej trwałości, mogą wymagać odpowiedniego serwisowania, co jakiś czas, dlatego warto postawić na sprawdzony serwis, jak np. Macforce.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!