MacBook to seria laptopów od Apple, która po raz pierwszy została wprowadzona na rynek w  2006 roku. Mimo tego, że komputery przenośne tej marki są synonimem klasy i jakości, to jednak nie są niezawodne. Jednym z najpowszechniejszych problemów są usterki baterii. Uszkodzoną baterię należy wymienić, aby cieszyć maksymalną sprawnością komputera. Sprawdźmy, w jakich przypadkach serwis MacBook będzie w stanie nam pomóc.

Kiedy skorzystać z usług serwisu MacBook?

Objawami, które powinny nas zaalarmować, są szybkie rozładowywanie się baterii, gwałtowne spadki poziomu naładowania lub wyłączanie się komputera przed całkowitym rozładowaniem baterii. Jeśli korzystanie z MacBooka bez zasilania jest niemożliwe – to znak, że bateria uległa uszkodzeniu i należy ją wymienić. Krótki czas pracy akumulatora może być również spowodowany tzw. spuchnięciem baterii. Trzeba ją wymienić także wtedy, gdy wskaźnik stanu naładowania nie osiąga 100%, bateria nie ładuje się pomimo używania zasilacza o odpowiedniej mocy lub nie jest rozpoznawana mimo zresetowania kontrolera zarządzania systemem.

Powyższych problemów można uniknąć, odpowiednio dbając o baterię w MacBooku. Przede wszystkim Apple zaleca jej kalibrację raz na trzy miesiące. Nie należy także użytkować komputera, który jest cały czas podłączony do zasilania ani celowo go rozładowywać. Należy także unikać ładowania komputera w temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza. Baterię powinno się przechowywać w temperaturach oscylujących wokół 10-25 stopni.

Zużycie baterii, a cykle ładowania

Do serwisu MacBook w celu wymiany baterii powinniśmy się udać, jeśli nasza bateria ulegnie zużyciu. Żaden akumulator nie jest wieczny i po określonym czasie eksploatacji ulega wyczerpaniu. Ten czas to dopuszczalna ilość cykli ładowania baterii. Jest ona ograniczona i zależy od konkretnego modelu. Pełen cykl ładowania to okres od całkowitego wyczerpania baterii do jej 100% naładowania. W informacjach o systemie możemy sprawdzić bieżącą liczbę cykli ładowania. Po ich osiągnięciu bateria uznawana jest za zużytą i należy ją wymienić. Maksymalna liczba cykli w MacBookach waha się od 300 do 1000.

Warto pamiętać, że wymianę baterii należy zlecić doświadczonemu serwisowi, ponieważ samodzielne próby mogą skutkować kolejnymi uszkodzeniami. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku nowszych modeli MacBooka, posiadających wbudowane baterie. Zaliczamy do nich wszystkie modele MacBooków Air i MacBooków Pro oraz 12-calowy MacBook Retina i MacBook 13-calowy.

serwis MacBook

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!