Użytkownicy smartfonów marki Apple cenią w swoje urządzenia między innymi za wiele przyjaznych użytkownikowi funkcji. W pogoni za innowacyjnymi rozwiązaniami, zapominamy niekiedy o tych najbardziej podstawowych, a równie użytecznych. Jednym z przykładów jest dark mode. IPhone, podobnie jak inne urządzenia marki Apple, jest wyposażony w tryb ciemny. W jaki sposób go uruchomić? Jak sprawić, aby tryb ciemny iPhone uruchamiał się automatycznie? Dlaczego warto korzystać z tego trybu?

Tryb ciemny iPhone – w trosce o oczy i sen użytkownika

Chociaż obecnie żyjemy otoczeni sztucznym światłem oraz urządzeniami wyposażonymi w wyświetlacze i ekrany, nasze organizmy praktycznie nie różnią się od organizmów naszych przodków. Przez miliony lat ewolucja dopasowała nasze mózgi i oczy do rytmu dobowego. Większość aktywności ludzie prowadzili w świetle słonecznym, zaś noc stanowiła czas odpoczynku. Nowoczesne urządzenia, w tym smartfony, bez których coraz trudniej nam się obejść, w pewnym sensie „oszukują” nasz mózg stanowiąc źródło światła odbieranego jako światło dzienne. Gdy oddziałuje ono na oczy, zaprogramowane wedle rytmu dobowego, mózg nie jest gotowy na sen, co może powodować problemy z zasypianiem. Dark mode iPhone to funkcja, dzięki której możemy uniknąć tego problemu, korzystając z telefonu w godzinach wieczornych, przed snem.

Dark mode iPhone – sposób na zaoszczędzenie cennej energii

Tryb ciemny iPhone pełni jeszcze jedną istotną funkcję. Smartfony marki Apple, mimo wielu kluczowych zalet, nie słyną z imponującej długości pracy na jednym ładowaniu. W najnowszych urządzeniach wyposażonych w nowoczesny ekran OLED, tryb ciemny pozwala zaoszczędzić sporo energii, ponieważ do wyświetlania czarnych pikseli nie jest ona potrzebna.

Tryb ciemny iPhone – dwa sposoby na jego uruchomienie

Tryb ciemny iPhone można uruchomić na dwa sposoby. Wystarczy przejść do ustawień, a następnie wybrać ustawienia ekranu i jasności. W tej części interfejsu znajduje się opcja „Ciemny”, która uruchamia wspomniany tryb. Innym sposobem na uruchomienie dark mode w iPhone jest skorzystanie z centrum sterowania. Należy dotknąć i przytrzymać ikonę słoneczka sterującą jasnością, a później dotknąć ikony trybu ciemnego, ustawiając ją jako włączoną.

Dark mode iPhone – automatyczne przejście na tryb ciemny

Większość z nas prowadzi uporządkowane życie ze stałym rytmem dobowym. Wygodnym rozwiązaniem będzie więc w sprawienie, aby tryb ciemny iPhone uruchamiał się automatycznie. Jak tego dokonać? W ustawieniach telefonu wybieramy pozycję Monitor i jasność, a następnie opcję Automatycznie. W dalszych opcjach można ustawić harmonogram trybu ciemnego. Jedną z możliwości jest dostosowanie jego uruchamiania do wschodów i zachodów słońca, drugą – możliwość wyboru godzin, w których tryb ma się uruchamiać i dezaktywować.

Funkcja Night Shift – uzupełnienie trybu ciemnego w iPhone’ach

Ciekawą alternatywę dla trybu ciemnego stanowi funkcja Night Shift. Dzięki niej kolorystyka wyświetlacza po zmroku staje się cieplejsza. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej przyjazne ludzkim oczom, które nie męczą się podczas wpatrywania w ekran smartfona.

Wyświetlacz nie działa jak należy? Odwiedź sprawdzony serwis Iphone w Warszawie

Wydaje Ci się, że tryb ciemny i wyświetlacz nie działają poprawnie na Twoim urządzeniu? Odwiedź nasz serwis iPhone w Warszawie i zleć rozwiązanie problemu fachowcom!

serwis iPhone

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!