Posiadanie technologii od zawsze dawało przewagę. Rozwój telefonii, internetu i nawigacji GPS na zawsze zmienił świat. Skala tych przemian jest tak ogromna, że przekroczyła wyobrażenia dawnych autorów science-fiction i twórców filmu szpiegowskich. Technologie, na których dzisiaj opiera się wymiana informacji, stanowią przy okazji świetne narzędzie do inwigilacji. Takimi możliwościami dysponuje władza, giganci Big-Tech, ale również pojedynczy hakerzy.

Czy oznacza to, że każdy nasz ruch jest śledzony? Używając współczesnej elektroniki niejako się na to godzimy, co jednak nie musi oznaczać, że gromadzone informacje są analizowane i wykorzystywane do złych celów. Niemniej taka możliwość zawsze istnieje. Zobacz, jak współczesna technologia może służyć do inwigilacji twojego życia osobistego!

Monitoring

Niemal za każdym razem, gdy w dowolnej części świata, niebędącej kompletnym odludziem, wydarzy się coś spektakularnego, na przykład strzelanina, katastrofa komunikacyjna, nie wspominając o działaniach wojennych toczonych w przestrzeni miejskiej, natychmiast możesz znaleźć liczne nagrania dokumentujące to zdarzenie. Większość z nich nie została wykonana smartfonem. Za video odpowiadają kamery monitoringu. Za sprawą niewielkich rozmiarów nie rzucają się w oczy, ale możesz je znaleźć w niemal każdym zakątku swojego miasta, a także w miejscu pracy, w komunikacji publicznej i praktycznie wszędzie tam, gdzie w większej ilości pojawiają się ludzie. W dodatku ich rozdzielczość jest na tyle wysoka, że rozpoznanie twarzy nie stanowi najmniejszego problemu. Monitoring służy bezpieczeństwu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go do inwigilacji. Jednak to najmniej spektakularny jej przykład.

Inwigilacja w sieci

Tak naprawdę jesteś obiektem inwigilacji, jeżeli czytasz ten tekst, bo to oznacza, że korzystasz z internetu. Swój ślad zostawiasz odwiedzając każdą stronę internetową, a także instalując aplikację mobilną na swoim smartfonie. Zazwyczaj wiąże się to z wyrażeniem zgody na udostępnianie określonych informacji, w tym lokalizacji, jak również podzespołów twojego urządzenia, na przykład aparatu. Gromadzone w ten sposób dane służą celom marketingowym. Czy zdarza ci się zauważyć, że wyświetlane w sieci reklamy są dziwnie dopasowane do twoich zainteresowań, wcześniejszych wyszukiwań, a także pochodzą z odwiedzonych przez ciebie sklepów internetowych? W tym przypadku inwigilacja ma zachęcić cię do skorzystania z oferty.

Inwigilacja w mediach społecznościowych

Nie wyobrażasz sobie życia bez mediów społecznościowych? A może korzystasz z nich sporadycznie? W obu przypadkach automatycznie godzisz się na inwigilację. Dobrowolnie podajesz tam swoje dane personalne oraz adres email, być może również numer telefonu. Profil jest ozdobiony zdjęciem twojej twarzy, a oprócz tego dokumentujesz na nim swoje życie. Właściciele mediów społecznościowych mają pełny dostęp do twoich rozmów, a nawet jeśli starasz się zachować anonimowość, natychmiast można cię namierzyć po adresie IP.

To tylko wybrane przykłady inwigilacji. Informacje o swoim życiu udostępniasz między innymi dokonując płatności bezgotówkowych, rejestrując kartę SIM czy logując się do serwisu VOD. Przedsiębiorstwa Big-Tech to w dużej mierze monopole, na której co prawda nikt nie jest skazany, ale bez których życie staje się o wiele mniej wygodne. Niebawem sztuczna inteligencja umożliwi inwigilację na jeszcze szerszą skalę. Czy nadejdzie wtedy czas, by zrezygnować z cyfrowego świata?

Dopóki nie podejmiesz decyzji o prowadzeniu życia wyłącznie offline, potrzebujesz sprawnego smartfona, a prawdopodobnie również komputera. Twój laptop uległ awarii lub stracił swoją dawną moc? Być może rozwiązaniem problemu jest wymiana dysku w MacBooku. Jeśli chcesz dalej korzystać z komputera mobilnie przez wiele godzin, wymiana baterii w MacBooku stanowi dobry pomysł. Te i więcej usług ekspresowo wykonasz w naszym serwisie!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!