WYMIANA KARTY GRAFICZNEJ (GPU) W MACBOOKU

MACBOOK PRO, MACBOOK AIR – WYMIANA KARTY GRAFICZNEJ

Karta graficzna to jeden z największych atutów każdego laptopa z charakterystycznym jabłuszkiem na obudowie. Jej dopracowana konstrukcja zapewnia m.in. wysoką jakość odtwarzania gier czy materiałów wideo. Mimo tego, że MacBooki wszystkich serii (także MacBook Air czy MacBook Pro) to niezwykle wydajne urządzenia, nie można całkowicie wyeliminować ryzyka awarii również tak kluczowych elementów, jak karta graficzna. Przyczyny uszkodzenia tego komponentu mogą być różne, podobnie jak objawy. Istotne jest jednak zwrócenie się do fachowców, którzy specjalizują się w naprawach sprzętu Apple. Jest on bowiem specyficzny i wymaga niebywałej dokładności przy wszystkich naprawach.

Jak rozpoznać, że potrzebna jest wymiana grafiki? MacBook może sygnalizować problemy w tym obszarze na kilka sposobów. Objawy uszkodzonej karty graficznej to:

brak obrazu na ekranie,

wyświetlanie artefaktów (zniekształcony obraz, kropki, kreski itp.),

niemożność włączenia laptopa,

brak wyższych rozdzielczości ekranu,

przegrzewanie się komputera,

problemy z uruchomieniem systemu,

komputer zawiesza się podczas ładowania systemu,

niemożność korzystania z programów graficznych.

WYMIANA GRAFIKI MACBOOK – KIEDY JEST POTRZEBNA?

Oczywiście nie zawsze znaczy to, że wymiana karty graficznej jest nieunikniona. Jeśli na przykład komputer tylko bardziej „zamula” niż zazwyczaj, możliwe, że potrzeba będzie jedynie zmienić ustawienia wydajności karty graficznej (korzystać z oddzielnego procesora graficznego o wyższej wydajności). Aby to zrobić, wybierz kolejno: opcje Apple > Preferencje systemowe > Bateria, a następnie odznacz pole wyboru automatycznego przełączania kart graficznych (dla Maków z macOS Catalina 10.15 i starszych to ustawienie znajduje się w Oszczędzanie energii). Czasami problemy z układem graficznym są następstwem innych nieprawidłowości w działaniu MacBooka. Dlatego podstawą do podjęcia decyzji o określonym sposobie naprawy jest profesjonalna diagnostyka przeprowadzana przez naszych specjalistów. Po dokładnym obejrzeniu laptopa przedstawią Ci oni możliwe rozwiązania i sam zdecydujesz, co wydarzy się dalej. Warto bowiem wiedzieć, że wymiana grafiki może być procedurą bardzo skomplikowaną i kosztowną.

WYMIANA KARTY GRAFICZNEJ W LAPTOPIE MACBOOK – PRZEBIEG

Zakres naprawy jest uzależniony od typu i stopnia zaawansowania zaistniałej usterki. Dużo zależy też od modelu i generacji MacBooka, ponieważ poszczególne laptopy Apple mogą różnić się budową układu grafiki. Najczęstszą naprawą wykonywaną w tym obrębie jest naprawa połączenia układu z płytą główną. Czasami potrzebna jest wymiana całego chipsetu grafiki – należy wówczas wymontować starą część i zamontować na jej miejsce nową.

Na chwilę obecną, support Apple zaleca samodzielną wymianę lub rozbudowę jedynie dla stacjonarnych komputerów Mac – więcej informacji znajdziecie tutaj.

WYMIANA GRAFIKI W MACBOOKACH WSZYSTKICH GENERACJI – NASZA OFERTA

Nasza oferta obejmuje naprawę i wymianę karty graficznej we wszystkich modelach MacBooków (także Air i Pro) należących do dowolnej generacji. Dzięki temu, że nasza firma specjalizuje się w serwisowaniu urządzeń Apple, zapewniamy najwyższą rzetelność przy wszystkich przeprowadzanych pracach. Skutecznie zbadamy Twojego laptopa i poddamy go diagnostyce, dzięki której zdecydujemy, jaki rodzaj działań naprawczych trzeba podjąć. Jeśli będzie konieczna wymiana grafiki, sam zdecydujesz, czy chcesz, byśmy ją przeprowadzili po podaniu orientacyjnych kosztów przedsięwzięcia. Zapraszamy do nas z każdym problemem związanym z urządzeniami Apple!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!