Pamięć RAM i pamięć podręczna

PAMIĘĆ RAM I PAMIĘĆ PODRĘCZNA

Pamięć każdego komputera odpowiada za sprawność jego działania i możliwość obsługiwania wielu zadań jednocześnie. Laptopy MacBook, jak również MacBook Air czy MacBook Pro są pod tym kątem doskonale wyposażone, jednak nie oznacza to, że pamięć operacyjna czy podręczna nie rodzi czasami pewnych kłopotów. Za prawidłowe funkcjonowanie laptopa w znacznej mierze odpowiada RAM. MacBooki mają też wydzieloną pamięć NVRAM (tzw. nieulotną) lub PRAM (parametryczną). Pewne nieprawidłowości w ich działaniu mogą zaś spowalniać laptopa i powodować inne niedogodności. Jak sobie z nimi radzić?

RESETOWANIE PAMIĘCI NVRAM LUB PRAM

Resetowanie pamięci NVRAM to częsta porada uzyskiwana w przypadku problemów ze stabilnością MacBooka. W istocie to dosyć prosta operacja, która może poradzić sobie z wieloma powszechnymi niedogodnościami. Pamięć NVRAM nazywana jest nieulotną (Nonvolatile RAM) i przechowuje informacje na temat tego, z jakiego dysku twardego skorzystać, by dokonać rozruchu systemu, a także dotyczące np. rozdzielczości ekranu, głośności dźwięku czy strefy czasowej. Jej wyczyszczenie często okazuje się więc pomocne przy problemach z uruchomieniem MacBooka. Operacji dokonuje się za pomocą skrótu klawiaturowego.

Podobnie wygląda procedura w przypadku pamięci PRAM (Parameter RAM – parametrycznej) obecnej w starszych modelach MacBooków. Czyszczenie pamięci PRAM wymaga zastosowania tego samego skrótu i może mieć podobny efekt. Jeśli jednak podjęte zabiegi nie poprawiają stanu laptopa, należy udać się do serwisu. Wizyta u specjalisty to również jedyne wyjście, jeśli konieczna jest wymiana pamięci RAM.

WYMIANA PAMIĘCI RAM

Czasami uszkodzenia mechaniczne komponentów MacBooka powodują, że konieczna staje się wymiana pamięci podręcznej. Niekiedy wymiana pamięci RAM jest też świetnym sposobem na „odświeżenie” laptopa i znaczne przedłużenie jego żywotności. Wyposażony w nową kość pamięci komputer powinien działać znacznie sprawniej i radzić sobie z przetwarzaniem nawet skomplikowanych zadań. Jest to więc jeden z łatwiejszych sposobów na „upgrade” starego MacBooka.

Wymiana pamięci RAM jest dość łatwa w większości starszych modeli, jednak w nowszych kość jest często przylutowana do płyty głównej, przez co koszt takiej operacji jest nieadekwatny do wartości rynkowej urządzenia, a co za tym idzie – nieopłacalny. Takie utrudnienie dotyczy m.in. wszystkich modeli MacBook Air o przekątnej 11 i 13 cali, a także laptopów MacBook Pro z wyświetlaczem Retina. Jeśli chcesz się przekonać, czy możliwa jest wymiana pamięci RAM w Twoim laptopie, zapraszamy do serwisu.

PROFESJONALNA WYMIANA PAMIĘCI RAM I INNE USŁUGI

Nasza oferta obejmuje szeroki zakres usług serwisowych dotyczących urządzeń Apple, w tym wszystkich modeli i generacji MacBooka. Zajmujemy się wymianą pamięci RAM i rozmaitymi naprawami oraz doradztwem w sprawach związanych ze sprzętem z nadgryzionym jabłuszkiem. Jeśli poszukujesz profesjonalnego serwisu, który podda Twój sprzęt dogłębnej diagnostyce i zajmie się jego rzetelną naprawą lub ulepszeniem, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!