ul. Smolna 9, 00-375 Warszawa

Naprawa lub wymiana układu SMC

Wymiana/naprawa układu SMC

Korzystanie z MacBooka to na co dzień sama przyjemność – komputery od Apple są szybkie, intuicyjne i nie sprawiają wielu problemów. Jednak nie oznacza to, że są całkowicie odporne na awarie. Na skutek intensywnego lub nie do końca właściwego użytkowania, uszkodzenia mechanicznego (np. upadku, zalaniu) lub po prostu z przyczyn losowych może dojść do rozmaitych usterek. Czasami ich objawy są dość oczywiste, innym razem trudno samodzielnie domyślić się, co „dolega” laptopowi. Tak może być np. wtedy, gdy potrzebna jest naprawa SMC. To układ, który steruje rozmaitymi funkcjami komputera, dlatego symptomy jego uszkodzenia bywają zróżnicowane.

Po czym poznać, że potrzebna jest naprawa lub wymiana SMC? 

Kontroler SMC to znajdujący się na płycie głównej układ scalony odpowiadający za sterowanie innymi podzespołami urządzenia. Obszar jego działania jest jednak dość szeroki, przez co jego uszkodzenie może dawać rozmaite objawy. Jeżeli:

  • MacBook grzeje się,
  • występują nieprawidłowości w pracy wentylatorów,
  • podświetlenie klawiatury nie działa lub jest nierównomierne,
  • podświetlenie matrycy nie reaguje prawidłowo na warunki oświetleniowe otoczenia,
  • przycisk Power nie reaguje,
  • bateria nie informuje prawidłowo o swoim stanie (np. wyświetla błędny poziom naładowania) lub niepoprawnie się ładuje,
  • diody stanu uśpienia lub ładowania baterii nie działają prawidłowo,
  • MacBook zachowuje się nieprawidłowo podczas otwierania i zamykania pokrywy,
  • komputer działa wolno mimo braku znacznego obciążenia procesora,

wskazuje to na konieczność dokonania naprawy lub wymiany SMC. Ważne jednak, by wszelkie naprawy przeprowadzać wyłącznie po dogłębnej, profesjonalnej diagnostyce, jaką oferujemy swoim klientom. Dopiero po rozpoznaniu problemu przedstawimy Ci dostępne rozwiązania i określimy, jaka jest przyczyna usterki.

Jak wygląda naprawa SMC?

W zależności od rodzaju problemu, naprawa SMC może wyglądać w różny sposób. Nie zawsze potrzebne są zaawansowane działania. Dlatego, jeśli podejrzewasz problem w działaniu układu, możesz sam spróbować zaradzić usterce. Pierwszym sposobem jest reset komputera (nawet kilkakrotny). Jeżeli problem się powtarza, warto wyjąć baterię (w modelach z wyjmowanym akumulatorem) – oczywiście po wyłączeniu MacBooka i odłączeniu go od zasilania. W przypadku modeli z wbudowaną baterią można zaś zastosować skrót klawiaturowy. Należy wcisnąć jednocześnie cztery klawisze – kombinację Shift-Control-Opcja oraz przycisk zasilania. Tym samym nastąpi reset SMC, który pozwala przywrócić jego prawidłową funkcję, jeśli nie doszło do poważnego uszkodzenia (np. mechanicznego). Jeśli procedura nic nie zmienia w działaniu komputera, potrzebna będzie naprawa SMC przez profesjonalistę.

Jak wygląda naprawa SMC w serwisie?

Nasi serwisanci każdą naprawę SMC przeprowadzają z najwyższą dokładnością. Obsługujemy przy tym MacBooki wszystkich generacji (także MacBook Air i MacBook Pro). Niezależnie od tego, czy chcesz, abyśmy przeprowadzili reset SMC, czy też okaże się, że konieczna jest wymiana układu, zapewnimy Ci solidną realizację usługi. Możesz na nas liczyć, ponieważ sprzęt Apple to nasza specjalność.

logo Macforce

Skontaktuj się z nami!

Skorzystaj z poniższego formularza lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem +48 507 500 007.