ul. Smolna 9, 00-375 Warszawa

Macbook nie włącza się

MacBook nie włącza się

MacBooki, mimo niezwykłej wydajności i przyjazności dla użytkownika, również okazjonalnie ulegają awariom. Zniszczenia może wywołać szczególnie zalanie lub uszkodzenie mechaniczne laptopa (upadek, silne wstrząsy itp.). Gdy MacBook nie chce się włączyć, na twarzach większości użytkowników pojawia się blady strach.

Może być to oznaka poważnego uszkodzenia, ale nie musi, dlatego nie warto panikować. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, by sprawić, żeby MacBook się uruchomił. Gdy nie zadziałają, konieczne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu, najlepiej takiego, który specjalizuje się w naprawach urządzeń Apple.

Ważne: jeśli MacBook został zalany, nie należy podejmować prób jego włączenia. Trzeba go wówczas niezwłocznie odłączyć od źródła zasilania i dostarczyć do serwisu. Im szybsza reakcja, tym większa szansa na uratowanie laptopa.

Jeśli Twój MacBook Pro lub MacBook Air się nie uruchamia i masz pewność, że układy nie zostały wcześniej mechanicznie uszkodzone, oto co możesz samodzielnie zrobić w domu:
  • Wymuś wyłączenie i ponowne włączenie komputera Mac (naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj przez minimum 10 sekund – jeśli komputer jest włączony, wymusi to jego wyłączenie);
  • W razie potrzeby przywróć oprogramowanie sprzętowe (do odtworzenia systemu będzie potrzebny inny Mac z macOS Catalina 10.15.6 lub nowszym).

Co robić, gdy MacBook nie chce się włączyć?

Po pierwsze sprawdź, czy Twój MacBook faktycznie się nie włącza, czy tylko nie jest w stanie poprawnie się uruchomić. Naciśnij przycisk zasilania. Jeśli komputer nie wydaje żadnych dźwięków, nie słychać pracy wentylatora czy dysku, a na ekranie nie pojawia się żaden obraz, oznacza to, że MacBook nie chce się włączyć. Spróbuj wówczas podłączyć ładowarkę i naładować baterię. Upewnij się, że używasz właściwego przewodu i zasilacza, a problem nie leży w porcie ładowania. Możesz też wypróbować inny kabel lub adapter. Jeśli to działanie nie daje rezultatów, przytrzymaj przycisk zasilania przez 10 sekund, po czym ponownie go naciśnij. Następnie odłącz wszystkie urządzenia przenośne oraz akcesoria i spróbuj ponownie. Komputer nadal nie daje oznak życia? Potrzebna będzie wizyta w serwisie.

Sygnały wydawane przez urządzenie lub pojawiające się na ekranie obrazy to znak, że nie uruchamia się ono prawidłowo. Jeśli słyszysz dźwięki, a ekran pozostaje czarny, sprawdź, czy to nie on jest uszkodzony. Spróbuj zwiększyć jego jasność. Problemem może być też jednak uszkodzony dysk lub inne komponenty wewnętrzne. Dlatego możesz próbować uruchomić MacBooka przez Narzędzie dyskowe (jeśli się uda, uruchom narzędzie weryfikacji dysku) lub w bezpiecznym rozruchu. Kiedy inne metody naprawy zawodzą, możesz spróbować użyć narzędzia macOS Recovery, by na nowo zainstalować system. Nic nie pomaga? Zapraszamy do serwisu!

MacBook Air nie uruchamia się – co zrobimy w serwisie?

Jeśli MacBook nie włącza się mimo podjętych przez Ciebie kroków, należy zanieść go do zaufanego serwisu. Nasz fachowiec w pierwszej kolejności dokona bezpłatnych oględzin komputera, by stwierdzić przyczynę jego stanu. Może to być uszkodzenie systemu lub dysku twardego, a także awarie mechaniczne i wiele innych czynników. Ich rozpoznanie jest jednak kluczowe, by skutecznie usunąć usterkę.

Jeśli MacBook nie chce się włączyć przez zalanie lub np. po upadku, nie obejdzie się bez rozebrania obudowy i sprawdzenia jego podzespołów. Konieczna może być też wymiana niektórych komponentów. Warto w tym przypadku zaufać doświadczonemu serwisowi – takiemu jak nasz – który przeprowadzi wszystkie prace rzetelnie i sprawnie.

KONTAKT

logo Macforce

Skontaktuj się z nami!

Skorzystaj z poniższego formularza lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem +48 507 500 007.