Nie działa ekran w MacBooku

Awarie matrycy w przypadku laptopów należą do najbardziej kłopotliwych, bo praktycznie uniemożliwiają korzystanie z urządzenia. Kiedy w MacBooku nie działa ekran, użytkownicy szybko popadają w panikę, dochodząc do wniosku, że czeka ich kosztowna naprawa. Na szczęście zdarza się, że rozwiązanie problemu jest prozaiczne i wystarczy zastosowanie odpowiedniego skrótu na klawiaturze, aby wszystko wróciło do normy. Osobną kwestię przy niedziałającym wyświetlaczu stanowi MacBook Pro, a właściwie niektóre jego serie, charakteryzujące się tendencją do występowania tego problemu „samoczynnie” przez przetarcie tasiemek sygnałowych, które łączą ekran z płytą główną.

Oto najpopularniejsze problemy z wyświetlaczami laptopów Apple wraz z metodami ich rozwiązania. Na szczęście, kiedy MacBook nic nie wyświetla na ekranie, nie zawsze chodzi o kosztowną usterkę.

MACBOOK NIE WYŚWIETLA OBRAZU – ROZWIĄZANIE PROSTSZE NIŻ MOGŁOBY SIĘ WYDAWAĆ

Uszkodzony wyświetlacz MacBooka Pro lub MacBooka Air to pierwsze, co przychodzi do głowy użytkownikom tych urządzeń, gdy po ich uruchomieniu ekran pozostaje czarny, nie wyświetlając żadnego obrazu. Intuicyjna diagnoza może okazać się prawdziwa, jednak nie zawsze tak jest. Zasilaniem, poszczególnymi funkcjami i elementami komputera, w tym ekranem, czujnikami i wentylatorami steruje znajdujący się na płycie głównej układ SMC. Zdarza się, że z różnych przyczyn przestaje on działać prawidłowo. Jeśli w MacBooku Air lub MacBooku Pro nie działa ekran, rozwiązania problemu warto w pierwszej kolejności poszukać właśnie tutaj. SMC może wymagać resetu, który bardzo łatwo przeprowadzić. Po wyłączeniu urządzenia i podłączeniu zasilacza należy wcisnąć kombinację klawiszy Shift, Control, Option oraz Power, a następnie przytrzymać je przez kilka sekund. Reset przebiega w ten sposób praktycznie we wszystkich modelach wyprodukowanych po 2012 roku. Istnieje duża szansa, że problem z ekranem w MacBooku zniknie po resecie i ponownym uruchomieniu sprzętu. Alternatywę dla resetu SMC stanowi reset PRAM, czyli ustawień zapisywanych pamięci. Można tego dokonać przy pomocy kombinacji klawiszy Command, Option, P oraz R, z tym że w trakcie uruchamiania sprzętu. Po pewnym czasie komputer powinien uruchomić się ponownie w normalnym trybie i istnieje szansa, że problem z ekranem zniknie. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie pomoże, należy udać się do serwisu.

W MACU NIE DZIAŁA CZĘŚĆ EKRANU

O problemie z matrycą mogą świadczyć także pasy na ekranie MacBooka Pro lub MacBook Air pojawiające się po uruchomieniu sprzętu. Niestety w takim przypadku objawy wskazują na uszkodzony wyświetlacz. Mac wymaga wówczas diagnozy w serwisie. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że konieczna będzie wymiana ekranu. To samo dotyczy sytuacji, gdy działa tylko część matrycy.

USZKODZENIE POWŁOKI EKRANU W MACBOOK PRO

Osobnym problemem jest uszkodzenie powłoki refleksyjnej w MacBooku Pro. W takim przypadku na ekranie pojawiają się smugi przypominające zabrudzenia, których niestety nie da się doczyścić. Gdy korzystanie z laptopa przestaje być komfortowe, niezbędna okazuje się wymiana powłoki bądź jej regeneracja. Na szczęście generuje to zdecydowanie niższe koszty, niż uszkodzony wyświetlacz MacBooka, który zwykle wymaga wymiany.

PĘKNIĘTA MATRYCA MACBOOK PRO – PROBLEM, KTÓRY POWRÓCIŁ W NAJNOWSZEJ WERSJI

Awarią, która zawsze wymaga wizyty w serwisie, jest pęknięta matryca. Do tego przykrego problemu może dojść na skutek upadku urządzenia bądź uderzenia w ekran cięższym przedmiotem. Jednak pęknięcie ekranu MacBooka Pro to uszkodzenie, do którego samoczynnie dochodziło masowo w urządzeniach z gładzikiem wyprodukowanych w 2017 roku. Apple rozwiązało problem, jednak w drugiej połowie 2021 roku powrócił, tym razem dotycząc komputerów wyposażonych w układ M1. Obecnie wadliwe matryce pękają od góry, a nie od dołu ekranu. Ekran w twoim MacBooku nie działa lub doszło do pęknięcia matrycy? Koniecznie odwiedź nasz profesjonalny serwis, w którym zaproponujemy naprawę w atrakcyjnej cenie!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!