MacBook – USB nie działa

Myszka, powerbank, ładowarka, drukarka, pendrive – to tylko przykłady urządzeń, które przy pomocy USB użytkownicy podłączają do swoich laptopów. Dlatego trudno wyobrazić sobie efektywne korzystanie z komputera, kiedy ten jakże istotny port odmawia posłuszeństwa. Jesteś posiadaczem komputera Mac? USB nie działa? Niekoniecznie oznacza to poważną awarię, dlatego w pierwszej kolejności wyklucz inne potencjalne powody, dla których łącze odmówiło posłuszeństwa. Niektóre z nich są prozaiczne, niekiedy wymagana jest konfiguracja systemu. Dowiedz się jak poradzić sobie z niedziałającym potem USB w komputerach MacBook Pro oraz MacBook Air.

„URZĄDZENIE USB WYŁĄCZONE” NA EKRANIE MACBOOK – USB NIE DZIAŁA?

Użytkownicy MacBooka podłączający do komputera dodatkowe urządzenia mogą napotkać na powyższy komunikat. Sprzęt z różnych powodów nie może wówczas działać. Jeśli dostrzeżesz taką informację, albo w twoim MacBook Pro lub MacBook Air USB rozłącza się, w pierwszej kolejności spróbuj postąpić zgodnie ze wskazówkami podanym na stronie support Apple. Niekiedy wystarczy, że odłączysz i ponownie podłączysz swoje urządzenie do komputera. Jeśli to nie pomoże, w dalszej kolejności możesz przekonać się, czy problem dotyczy tylko jednego dostępnego portu USB. Spróbuj podłączyć urządzenie do innego. Tak samo postąp, jeżeli wykorzystujesz Thunderbolt lub koncentrator USB. Pamiętaj, że część tego typu urządzeń ma własne zasilanie i być może musisz je uruchomić.

MACBOOK PRO – USB NIE DZIAŁA. ZANIECZYSZCZENIA

To dość rzadka sytuacja, ale warto pamiętać, że port USB jest w gruncie rzeczy otworem w obudowie, w którym czasem mogą zbierać się zanieczyszczenia. Podobnie zresztą jak na wtyczce twojego urządzenia peryferyjnego. Zanim poszukasz innych rozwiązań niedziałającego portu USB w twoim MacBooku, przeczyść port USB przy pomocy sprężonego powietrza.

MACBOOK AIR – USB NIE DZIAŁA. USZKODZENIE KABLA?

Innym dość prozaicznym powodem, ze względu na który w komputerze Mac USB rozłącza się lub w ogóle nie działa bywa uszkodzenie kabla. Przewody potrafią działać bez zarzutu przez wiele lat, ale zdarza się, że z czasem przestają przewodzić prąd, na przykład, kiedy stosunkowo często zmienia się kont ich ugięcia. Zanim stwierdzisz definitywnie, że w twoim komputerze MacBook Pro USB nie działa, spróbuj podłączyć urządzenie przy pomocy innego kabla. Jeśli natomiast jest on zintegrowany ze sprzętem, zweryfikuj poprawność działania innych urządzeń podłączanych do tego samego portu.

PORT USB W MACBOOKU NIE DZIAŁA – AKTUALIZACJA SMC

Nawet po wykluczeniu powyższych prozaicznych powodów, dla których USB w twoim laptopie nie działa lub rozłącza się, wciąż nie musi to oznaczać mechanicznego uszkodzenia portu, a tym bardziej wszystkich dostępnych w komputerze portów USB. Rozwiązaniem problemu może być wówczas reset SMC, czyli System Management Controller – oprogramowania odpowiedzialnego za prawidłowe działanie twojego komputera. Aby tego dokonać, zamknij swojego MacBooka, koniecznie podłącz go do źródła zasilania, a następnie wybierz kombinację znajdujących się po lewej stronie klawiatury klawiszy Shift + Ctrl + Option i przytrzymaj je przez kilka sekund wraz z przyciskiem zasilania. Teraz uruchom swojego MacBooka normalnie i sprawdź, czy USB nadal się rozłącza bądź zupełnie nie działa.

KOMPUTERY MAC – USB ROZŁĄCZA SIĘ LUB W OGÓLE NIE DZIAŁA? AKTUALIZACJA SYSTEMU OPERACYJNEGO

Działanie twojego MacBooka zależy w dużej mierze od zainstalowanego oprogramowania. Zdarza się, że przyczyną niedziałającego portu USB w komputerach Mac jest właśnie zainstalowana wersja Mac OS. Postaraj się ją uaktualnić, nawet jeśli następna wersja systemu jest dopiero wersją beta. Analogicznie, korzystając z wersji beta spróbuj powrócić do poprzedniej. Potraktuj ten krok jako test.

MACBOOK – USB NIE DZIAŁA. WIZYTA W SERWISIE

Kiedy po przejściu całego poradnika, wykluczysz potencjalne przyczyny niedziałania bądź nieprawidłowego działania portu USB w twoim laptopie, być może rzeczywiście doszło do jego uszkodzenia. W takim przypadku zapraszamy cię do naszego serwisu, w którym zdiagnozujemy problem i w razie potrzeby szybko go naprawimy!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!