MacBook się zawiesił – co robić?

Zawieszanie się systemu to prawdopodobnie jedna z najbardziej fascynujących rzeczy, jaka może spotkać użytkownika komputera, zwłaszcza kiedy aktualnie pracuje on na swoim sprzęcie lub oddaje się ulubionym rozrywkom. MacBook Air, podobnie jak MacBook Pro zawiesza się stosunkowo rzadko, ale żaden komputer nie jest zupełnie wolny od tego zjawiska. Zazwyczaj problem nie tkwi w samym laptopie, ani nawet systemie operacyjnym, ale raczej w używanych aplikacjach. Co zrobić, gdy MacBook się zawiesił? Jak wymusić zamknięcie programu który się zawiesił i uniemożliwia korzystanie z komputera? Co zrobić, kiedy twój MacBook Pro zawiesza się przy starcie systemu?

JAK ODWIESIĆ MACBOOKA?

Kiedy MacBook zawiesza się, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy chodzi o problem z jedną aplikacją czy dotyczy on jednak całego systemu. W drugim przypadku prawdopodobnie komputer pozostanie w stanie bezczynności i będzie wymagał ponownego uruchomienia. Jeśli natomiast MacBook zawiesza się tylko ze względu na jedną aplikację, istnieje możliwość dalszego poruszania kursorem i korzystania z klawiatury. Jak odwiesić MacBooka? Prawym przyciskiem myszy kliknij na aplikację, a następnie wybierz opcję wymuś koniec. Jak otworzyć menadżer zadań? W wymuszeniu zakończenia pracy aplikacji pomocny jest dobrze znany skrót klawiszowy Command + Option + Escape, po wykorzystaniu którego na ekranie ukaże się lista uruchomionych programów. Wybierz z niej ten, który cię interesuje. Problematyczny program powinien natychmiast się zamknąć, a komputer dalej działać bez zarzutu. Spróbuj ponownie uruchomić program, aby pokonać przekonać się, czy problem ma charakter stały.

MACBOOK AIR LUB MACBOOK PRO ZAWIESZA SIĘ PRZY STARCIE

Nieco trudniejsze wyzwanie czeka cię, jeżeli twój MacBook Air bądź MacBook Pro zawiesza się po starcie systemu. Dokonaj restartu swojego laptopa, jednak wcześniej odłącz od niego wszystkie urządzenie peryferyjne. Jeśli również tym razem twój MacBook Air bądź MacBook Pro zawiesza się, oznacza to, że komputer nie może być uruchomiony normalnie. Zrestartuj go ponownie i wybierz narzędzie bezpiecznego uruchamiania. Kiedy tylko na ekranie pojawi się logo Apple, użyj kombinacji klawiszy Command (⌘)+R. Dzięki temu twój laptop uruchomi się w trybie odzyskiwania systemu Mac OS. Pracując na komputerze w ten sposób możesz dalej diagnozować problem z twoim laptopem.

MACBOOK ZAWIESZA SIĘ – POTENCJALNE ŹRÓDŁA PROBLEMU

Sprawny komputer MacBook nie powinien się zawieszać. Jeśli dochodzi do tego kłopotliwego zjawiska, może ono mieć rozmaite podłoże. Zdarza się, że MacBook zawiesza się ze względu na niewystarczająco dużo wolnego miejsca na dysku twardym. Upewnij się, że nie jest on prawie całkowicie zapełniony. Jeżeli do tego doszło, zastanów się, w jaki sposób możesz zwolnić przestrzeń dyskową. Być może nie potrzebujesz już niektórych zgromadzonych na dysku plików wideo, zdjęć czy utworów muzycznych – zresztą masz przecież możliwość przechowywania ich online, albo na dysku zewnętrznym. Istnieje też prawdopodobieństwo, że twój MacBook Pro bądź MacBook Air zawiesza się ze względu na nieaktualne oprogramowanie. Sprawdź, czy dysponujesz najnowszą wersję Mac OS, a w razie potrzeby zainstaluj aktualizację. Istnieje szansa, że problem zawieszającego się komputera zniknie po aktualizacji systemu. Jeśli powyższe działania nie pomogły, z pomocą może przyjść Diagnostyka Apple. Narzędzie z łatwością uaktywnisz w trakcie uruchamiania komputera. Jeżeli dysponujesz MacBookiem wyposażonym w procesor Apple, użyj skrótu klawiszowego Command (⌘)+D przytrzymując te przyciski przez dłuższy czas. W komputerach wyposażonych w procesor Intel wystarczy dłużej przytrzymać przycisk D.

MACBOOK ZAWIESZA SIĘ BEZ WYRAŹNEJ PRZYCZYNY – ODWIEDŹ SERWIS APPLE

Jedna z podanych w tym małym poradniku wskazówek prawdopodobnie pomoże ci w rozwiązaniu problemu stałe zawieszającego się laptopa. W przeciwnym razie zapraszamy do naszego serwisu, w którym dokonamy szczegółowej diagnozy twojego MacBooka i pomożemy ci pozbyć się tego frustrującego problemu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!