MacBook nie ładuje się

TWÓJ MACBOOK SIĘ NIE ŁADUJE? SPRAWDŹ, CO MOŻESZ ZROBIĆ!

Jeśli MacBook nie ładuje się, może to oznaczać problem z samym zasilaczem, ale także układem zasilającym komputera. W pierwszym przypadku wystarczy wymiana zasilacza na nowy, w drugim układ zasilający może wymagać naprawy w profesjonalnym serwisie. Jednak przed odwiedzeniem serwisu, warto zweryfikować, dlaczego MacBook Air lub MacBook Pro nie ładuje się. Niekiedy przyczyny bywają prozaiczne i nie wymagają ingerencji fachowców. Z drugiej strony, uszkodzony układ zasilania nie zawsze sprawia, że Mac nie ładuje się, za to mogą pojawić się inne kłopoty z obsługą komputera. Poznaj popularne problemy z układem zasilania MacBooków oraz sposoby ich rozwiązania.

MACBOOK NIE ŁADUJE SIĘ – NIE ZAWSZE OZNACZA TO USZKODZENIE ZASILACZA

Kiedy MacBook Air lub inny model nie ładuje się, nie warto od razu popadać w panikę. Być może chodzi o uszkodzenie zasilacza, a nie samego urządzenia, ale przyczyny takiego stanu rzeczy bywają jeszcze prostsze i można je szybko oraz bez kosztowo wyeliminować.

Zbyt niska moc zasilania

MacBook nie ładuje się prawidłowo, jeśli używany zasilacz ma zbyt niską moc. Dlatego warto używać sprzętu dedykowanego do konkretnego modelu urządzenia, co pozwoli osiągnąć pełną wydajność ładowania. Do zasilania należy korzystać z kabla MagSafe lub USB-C, który zawsze jest dołączony do zestawu.

Awaria gniazda zasilania

Niekiedy MacBook Pro nie ładuje się, bo uszkodzeniu uległo gniazdo elektryczne, do którego jest podłączony. Warto zweryfikować potencjalną usterkę podłączając do gniazda inne urządzenie lub przeciwnie – podłączając swojego laptopa do innego gniazda, które z całą pewnością jest sprawne.

Szumy na linii

Laptopy Apple są wyposażone w funkcję wyłączenia zasilacza, kiedy występuje zbyt wysokie napięcie. Dzieje się tak w przypadku występowania szumów na linii, których źródłem bywają podłączone do sieci domowe urządzenia, na przykład lodówka. Aby zweryfikować ten potencjalny problem, wystarczy odłączyć zasilacz od gniazda, a następnie podłączyć go z powrotem po około minucie. Jeśli problem zniknął, jego źródłem rzeczywiście były szumy na linii.

Zanieczyszczony port zasilania lub złącze

Port zasilania, zwłaszcza w laptopie, to miejsce, w którym naturalnie gromadzą się zanieczyszczenia – okruchy, kurz i inne zabrudzenia. Ponadto, port ma charakter magnetyczny, a więc przyciąga do siebie metalowe drobinki. Niekiedy MacBook Pro lub MacBook Air nie ładuje się właśnie z tego powodu. Wówczas warto wyłączyć komputer, odłączyć zasilacz, a następnie przy pomocy suchej ściereczki wyczyścić zarówno port, jak i złącze zasilacza. W przypadku zasilacza MagSafe 3 o takim problemie poinformuje użytkownika migający na pomarańczowo wskaźnik na złączu.

MAC NIE ŁADUJE SIĘ – MOŻLIWE SPOSOBY NAPRAWY USTERKI

Jeśli po wykluczeniu najprostszych problemów Mac nadal nie ładuje się, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia zasilacza bądź układu zasilania w laptopie. Pierwszą spośród tych usterek można zweryfikować podłączając urządzenie do innego zasilacza o identycznych parametrach. Użytkownicy, którzy nie dysponują zapasowym zasilaczem, mogą w tym celu udać się do sklepu bądź serwisu Apple lub poprosić o pomoc znajomego właściciela podobnego sprzętu. Gdy MacBook nie ładuje się ze względu na uszkodzony zasilacz, wystarczy jego wymiana, która nie jest szczególnie kosztowna. W przeciwnym razie wizyta okazuje się niezbędna, ponieważ MacBook nie ładuje się ze względu na awarię układu zasilania. W serwisie sprzęt zostanie poddany diagnozie. Układ zasilający nie zawsze wymaga wymiany – niekiedy wystarczy drobna naprawa układu zasilającego.

INNE OBJAWY USZKODZENIA UKŁADU ZASILANIA

Warto pamiętać, że o awarii układu zasilania świadczyć może nie tylko fakt, że MacBook się nie ładuje. Inne objawy problemów tym z układem to:

  • nieprawidłowe podświetlenie diody,
  • opóźniona reakcja na otwieranie pokrywy laptopa,
  • niepełne lub zbyt wolne ładowanie,
  • mechaniczne uszkodzenie portu zasilania.

Jeśli w laptopie występuje którykolwiek z wymienionych tutaj problemów, zapraszamy do naszego serwisu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!