Nie działa klawiatura w MacBooku

CO ZROBIĆ, GDY NIE DZIAŁA KLAWIATURA W MACBOOKU?

Urządzenia Apple mają swoich wiernych fanów na całym świecie między innymi ze względu na swoją doskonałą jakość. MacBook nie stanowi pod tym względem wyjątku i może służyć swojemu właścicielowi przez wiele lat. Jednak nawet niezawodny sprzęt od Apple od czasu do czasu ulega awarii. Co zrobić, gdy w laptopie MacBook nie działa klawiatura i gładzik?

Fakt, że w laptopie MacBook nie działa klawiatura lub przynajmniej niektóre klawisze nie musi oznaczać poważnego problemu. Niekiedy chodzi wyłącznie o konfigurację sprzętu, a po wyborze odpowiednich ustawień wszystko wraca do normy. Przykładowo, gdy w komputerze MacBook Pro nie działa klawisz 1 i pozostałe klawisze numeryczne, być może aktywowana została opcja, w której mają one sterować kursorem zastępując mysz. Całkowita awaria klawiatury w Macach to zdecydowana rzadkość, a najczęstszą przyczyną takiej usterki jest zalanie. Kiedy w komputerze MacBook nie działa klawisz bądź cała klawiatura i nie da się zidentyfikować przyczyny, konieczna jest wizyta w serwisie. W pozostałych przypadkach problem często można rozwiązać samodzielnie. Oto najpopularniejsze problemy związane z klawiaturą i gładzikiem w laptopach Apple oraz proponowane ich rozwiązania.

MACBOOK – NIE DZIAŁAJĄ NIEKTÓRE KLAWISZE

Kiedy w komputerze Mac nie działa klawisz, problem nie musi dotyczyć całej klawiatury i niekoniecznie doszło do jej fizycznego uszkodzenia. Jak w większości urządzeń wyposażonych w klawiaturę, również w MacBookach możliwa jest zmiana jej układu, na przykład na inny język. Dzieje się tak choćby w przypadku niecelowego użycia opcji odpowiadającej za zmianę skrótu. Niedziałający pojedynczy klawisz lub kilka spośród nich bywa właśnie efektem takiej sytuacji. W jaki sposób rozwiązać problem? W menu Apple należy wybrać polecenie Preferencje systemowe, następnie kliknąć opcję Klawiatura, a później Źródła wprowadzania. Po rozwinięciu menu można wówczas z łatwością zweryfikować poprawność układu klawiatury. Kiedy problem ma inne podłoże, warto upewnić się, czy klawisz po prostu się nie zaciął. Jest mało prawdopodobne, aby w urządzeniu MacBook Pro lub MacBook Air nie działała z tego powodu cała klawiatura, ale kłopot z jednym przyciskiem jest bardzo prawdopodobny. W komputerach Apple stosuje się klawiatury motylkowe i nożycowe. Dzięki temu pierwszemu rozwiązaniu laptopy są sporo cieńsze, ale klawisze od czasu do czasu mogą się zacinać. W takim przypadku warto delikatnie wcisnąć konkretny klawisz kilkukrotnie w różnych miejscach jego powierzchni – istnieje spore prawdopodobieństwo, że się odblokuje. Jeśli i to nie pomoże, urządzenie należy oddać do serwisu, gdzie zostanie profesjonalnie zdiagnozowane.

MACBOOK – NIE DZIAŁA KLAWISZ NUMERYCZNY

Stosunkowo często zgłaszany przez użytkowników problem polega na tym, że w komputerze Mac nie działa klawiatura numeryczna. Prawdopodobieństwo, że do uszkodzenia klawiatury doszło wyłącznie w tym obszarze jest niewielkie, a domniemana awaria ma bardzo często inne, dość prozaiczne źródło. Zanim na rynku zadebiutowały wyposażone w gładziki laptopy, sterowanie kursorem odbywało się wyłącznie przy pomocy tradycyjnej myszy. Jednak mogła ona ulec awarii, więc nie tylko w komputerach MacBook pojawiła się opcja, aby myszkę w razie potrzeby mogły zastąpić klawisze numeryczne działające na zasadzie strzałek. Taka możliwość zastosowana została również we współczesnych komputerach, na przykład na wypadek problemu z gładzikiem lub myszką. Rozwiązanie w tym przypadku nie jest skomplikowane. W poleceniach menu wystarczy wybrać kolejno opcje: Preferencje systemowe, Dostępność, Sterowanie wskaźnikiem oraz Alternatywne metody sterowania. W tym miejscu można wyłączyć odpowiedzialną za problem z klawiszami funkcje Klawisze myszy.

NIEDZIAŁAJĄCY CAPS LOCK W MACBOOKU

Problemy z klawiszem Caps Lock to kłopot niektórych nowych użytkowników MacBooka, którzy przesiedli się na to urządzenie z klasycznego PC. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że klawisz ten reaguje na naciśnięcie z pewnym opóźnieniem, co ma zapobiec jego przypadkowemu uruchomieniu w trakcie korzystania z klawiatury. Skorzystanie z niego wymaga wciśnięcia i nieco dłuższego przytrzymania, dopóki nie zaświeci się lampka aktywnego klawisza Caps Lock.

KLAWIATURA MACBOOKA NIE DZIAŁA W CAŁOŚCI

Osobną kwestię stanowi sytuacja, gdy klawiatura MacBooka nie działa w całości, a więc żaden przycisk nie spełnia swojej funkcji. W pierwszej kolejności warto wykluczyć problemy z zasilaniem i po prostu podłączyć laptopa do gniazdka. Jeśli to nie rozwiąże problemu, właściciele klawiatur zewnętrznych Apple mogą podłączyć je do urządzenia i zweryfikować, czy wbudowana klawiatura rzeczywiście uległa awarii. Kiedy klawiatura zewnętrzna działa, a wbudowana odmawia posłuszeństwa, problem może być poważniejszy. W takiej sytuacji należy zgłosić się do zaufanego serwisu Apple, gdzie zostanie on rozwiązany. Być może konieczna okaże się wymiana klawiatury.

KLAWIATURA MACBOOK NIE DZIAŁA, BO ULEGŁA ZALANIU

Specyficzną i stosunkowo częstą awarią klawiatury w MacBookach jest jej zalanie. W takim przypadku wizyta w serwisie jest w zasadzie niezbędna, zaś o skali uszkodzeń zadecyduje sposób, w jaki użytkownik na nie zareaguje. Urządzenie powinno pozostać w tej samej pozycji, co zapobiegnie mocniejszemu rozprzestrzenianiu się cieczy. Następnie należy odłączyć je od źródła zasilania i pod żadnym pozorem nie włączać. Zalane miejsce wymaga osuszenia, do czego można wykorzystać chłonną ściereczkę, ale nie suszarkę. Jednak nawet wysuszonego sprzętu pod żadnym pozorem nie należy uruchamiać, ponieważ może wówczas dojść do przepięcia między zalanymi elementami, a co za tym idzie do ich spalenia. Po osuszeniu sprzętu należy niezwłocznie udać się do najbliższego serwisu, który będzie w stanie odłączyć baterię od MacBooka, a także przeprowadzi dodatkową diagnostykę, czy wszystko jest z nim w porządku.

MACBOOK – NIE DZIAŁA GŁADZIK

W komputerach Apple sporadycznie dochodzi także do awarii gładzika. Gładziki, w które wyposażone są MacBooki, charakteryzują się wysoką jakością, ponieważ komputery z założenia są urządzeniami niezwykle mobilnymi, więc ich użytkownicy często rezygnują z tradycyjnej myszki. Problem niedziałającego gładzika może wynikać między innymi z nagromadzenia się pod nim zabrudzeń. Warto kilkukrotnie delikatnie przycisnąć wszystkie cztery rogi płytki dotykowej, aby to zweryfikować, choć nawet jeśli sprzęt zacznie działać prawidłowo, będzie wymagał dokładnego czyszczenia. Niekiedy gładzik nie działa ze względu na znajdującą się pod nim baterię, która po czasie nieco zwiększa swoją objętość. Oznacza to, że konieczna jest wymiana baterii, ale niekoniecznie wymiana touchpada. Niezależnie od przyczyny niedziałającej klawiatury i gładzika w MacBooku, po rozwiązanie problemu zapraszamy do naszego serwisu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!