MacBook Pro, Air grzeje się – przyczyny i rozwiązanie problemu

Komputery MacBook są zaprojektowane do pracy w określonych warunkach temperaturowych, co dotyczy zarówno temperatury otoczenia, jak i samego urządzenia. Ta druga zależy między innymi od tego, jak bardzo intensywnie pracuje urządzenie, ale nie tylko. Twój MacBook Air lub MacBook Pro grzeje się? Zbyt wysoka temperatura negatywnie wpływa na stan podzespołów i obniża wydajność komputera. Dowiedz się, jak zapobiec przegrzewaniu się komputerów MacBook czytając garść porad.

MACBOOK AIR GRZEJE SIĘ W ZBYT WYSOKIEJ TEMPERATURZE OTOCZENIA

Warto pamiętać, że MacBook Air podobnie jak MacBook Pro grzeje się nadmiernie przy w wysokiej temperaturze otoczenia. Producent zaleca korzystanie z laptopów, kiedy kształtuje się ona na poziomie pomiędzy 10° a 35° C. Oczywiście są to z pewnością bardzo wyśrubowane parametry, a fakt, że Mac grzeje się mocniej, gdy wokół panuje upał jest czymś oczywistym. Czy w takim razie mieszkańcy tropikalnych krajów muszą na wiele godzin w ciągu dnia wyłączać swoje komputery Apple? Oczywiście że nie, ale z drugiej strony warto mieć na uwadze, jak temperatura powietrza wpływa na pracę komputera. W upalne dni nie należy pozostawiać go włączonego w pełnym słońcu, bo regularne przegrzewanie się urządzenia może prędzej czy później odcisnąć na nim negatywne piętno.

MACBOOK PRZEGRZEWA SIĘ W TRAKCIE UŻYWANIA GO W ŁÓŻKU

Kto nigdy nie korzystał z laptopa w pozycji leżącej, niech pierwszy rzuci kamieniem. Odpowiednim miejscem dla komputera jest biurko bądź ewentualnie inny równy blat. Jeśli natomiast komputer spoczywa na brzuchu użytkownika, naturalnie MacBook Air przegrzewa się, podobnie jak każde inne urządzenie ze względu na problemy z optymalną wentylacją. Z tych samych powodów nie pozostawiaj komputera w pościeli, na poduszce, na kanapie, podobnie jak na każdej miękkiej powierzchni, która zaburza cyrkulację powietrza.

MACBOOK AIR GRZEJE SIĘ PRZY NADMIERNYM OBCIĄŻENIU PROCESORA

Osobną kwestię stanowi i obciążenie procesora twojego komputera. To naturalne, że w trakcie intensywnej pracy będzie miał on tendencję do nagrzewania się, zaś w czasie bierności temperatur adekwatnie powinna spadać. Za chłodzenie twojego komputera odpowiedzialny jest wentylator (nie we wszystkich modelach), który uruchamia się w odpowiednim momencie. Jeśli twój MacBook grzeje się nienaturalnie, choć aktualnie nie korzystasz ze zbyt wielu aplikacji, problem może tkwić w oprogramowaniu. W pierwszej kolejności sprawdź, jakie procesy są aktualnie uruchomione i zidentyfikuj te, które podejrzanie mocno obciążają procesor. Trwałe zapobiegnij uruchomieniu tych, o których wiesz, że z całą pewnością są zbędne. Przede wszystkim zadbaj natomiast o aktualizację systemu Mac OS, dzięki czemu procesor osiągnie wyższą wydajność.

MACBOOK AIR I MACBOOK PRO PRZEGRZEWA SIĘ PRZY NIEODPOWIEDNIM ZASILACZU

Kiedy twój Mac przegrzewa się w sposób podejrzany, Zwróć uwagę na to, z jakiego zasilacza korzystasz. To normalne, że zwłaszcza w przypadku dość wiekowego sprzętu zasilacze z czasem odmawiają posłuszeństwa i wymagają wymiany. Jeśli stajesz przed taką decyzją, najlepiej zakup urządzenie rekomendowane przez producenta. Na rynku nie brakuje tanich zamienników, które doprowadzają do przegrzewania się komputera, a w skrajnym przypadku nawet do jego uszkodzenia. Oszczędność bywa więc tym przypadku jedynie pozorna

JAK OBNIŻYĆ TEMPERATURĘ MACBOOKA W SPOSÓB PROFESJONALNY?

Codzienne dobre praktyki związane z używaniem laptopa powinny znacząco podwyższyć jego wydajność, a przede wszystkim zapobiec jej spadkowi w dłuższej perspektywie. Jeżeli mimo ich stosowania twój MacBook Pro bądź MacBook Air grzeje się nadal w sposób nieadekwatny do obciążenia, oznacza to, że może wymagać bardziej zaawansowanej diagnozy, którą bez problemu wykonasz w naszym serwisie. Problemy z przegrzewaniem się dotyczą najczęściej dość wiekowego sprzętu. Niekiedy wysoka temperatura wynika z zanieczyszczeń, które przez lata zebrały się wewnątrz obudowy. Jeśli doszło do uszkodzenia, Konieczna może być wymiana wentylatora. O wydajności i temperaturze pracy procesora decyduje natomiast obecność pasty termoprzewodzącej. Po dłuższym czasie eksploatacji może ona wymagać wymiany. Ten stosunkowo prosty zabieg ma szansę przywrócić twojemu komputerowi dawną świetność. Zastanawiając się. jak zmniejszyć temperaturę CPU w starszym laptopie, warto podjąć właśnie ten krok.

MACBOOK PRO, MACBOOK AIR GRZEJE SIĘ. WIZYTA W SERWISIE

Jeśli niezależnie od sprawdzenia wszystkich powyższych możliwych powodów nagrzewania się laptopa dalej nie wiesz, o co chodzi, może to oznaczać poważniejszy problem z twoim urządzeniem. W takim przypadku zapraszamy do naszego serwisu – z pewnością znajdziemy rozwiązanie twojego problemu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!