MacBook – gładzik nie działa
Większość użytkowników komputerów Apple, jak zresztą również innych laptopów nie wyobraża sobie korzystania ze swojego sprzętu bez gładzika. W końcu urządzenia mobilne są w niego wyposażone właśnie po to, aby właściciele komputerów nie musieli nosić przy sobie myszki. Niestety awarie guzików od czasu do czasu się zdarzają, nawet jeśli są one bardzo mocną stroną komputerów MacBook. Uszkodzony gładzik będzie wymagał naprawy bądź wymiany, ale niekiedy w komputerach MacBook Pro i MacBook Air gładzik nie klika z bardziej prozaicznych powodów. Oto kilka potencjalnych rozwiązań, kiedy w komputerze Mac gładzik nie działa lub działa nieprawidłowo.
MACBOOK PRO LUB MACBOOK AIR – USZKODZONY GŁADZIK? ENERGICZNE PRZYCIŚNIĘCIE GŁADZIKA
Jeśli w komputerze Mac w gładzik nie klika, nie zawsze oznacza to, że twój sprzęt jest uszkodzony. Zacznij od wykluczenia najbardziej prozaicznego powodu, jaki mogą stanowić okruchy znajdujące się bezpośrednio pod gładzikiem. Stanowią one fizyczną blokadę uniemożliwiającą kliknięcie. Zanieczyszczenia dostają się w to miejsce poprzez drobne szczeliny, a gdy się skumulują, uniemożliwiają normalną pracę. Spróbuj docisnąć gładzik w swoim MacBooku na wszystkich czterech nogach – dość energicznie, ale nie przesadzając, aby nie uszkodzić sprężyn. Po dociśnięciu gładzik powinien wrócić na swoją neutralną pozycję i przy odrobinie szczęścia dalej będzie pracował prawidłowo.
TRACKPAD NIE DZIAŁA ZE WZGLĘDU NA SPUCHNIĘTĄ BATERIĘ
A może problem tkwi w innej awarii stosunkowo dość często pojawiającej się w komputerach MacBook? Gładzik nie klika, chociaż możesz przy jego pomocy przesuwać kursor po ekranie? Ze względu na budowę twojego komputera problem może tkwić w… baterii. Akumulatory litowo‑jonowe zachowują się w specyficzny sposób – po pewnym czasie mają tendencję do puchnięcia, czyli zwiększania swojej objętości ze względu na brak ujścia powstających we wnętrzu gazów. Dotyczy to wszystkich baterii wykonanych w tej technologii, również umieszczonych w komputerach Mac. Uszkodzony gładzik jest wówczas nietrafionym przypuszczeniem. Wybrzuszenie powstałe w wyniku wzrostu objętości baterii fizycznie blokuje możliwość klikania. Wówczas to właśnie bateria wymaga wymiany. Aby zdiagnozować taką ewentualność, dokładnie obejrzyj obudowę swojego komputera i poszukaj ewentualnych wybrzuszeń na jego spodzie lub właśnie w okolicach gładzika.
MACBOOK – GŁADZIK SKACZE. PRZYPADKOWE DOTKNIĘCIA
Innym problemem pojawiającym się w trakcie korzystania z laptopa jest samoistnd poruszanie się kursora. Odnosisz wrażenie, że w twoim MacBook Air lub MacBook Pro gładzik skacze? Jeśli dzieje się tak szczególnie w trakcie pisania na klawiaturze, prawdopodobnie chodzi o przypadkowe dotknięcia gładzika. Takie zjawisko możesz bardzo łatwo wyeliminować wybierając Preferencje systemowe, następnie Gładzik, a w późniejszych wersjach Mac OS Klawiatura i mysz opcję Ignoruj przypadkowe sygnały gładzika.
KOMPUTERY MAC – GŁADZIK SKACZE. AKTUALIZACJA SYSTEMU
Jeszcze innym powodem, dla którego touchpad w komputerze MacBook nie działa jest błędna działanie oprogramowania. Jeśli touchpad odmawia posłuszeństwa, kursor samoistnie przesuwa się po ekranie, albo urządzenie zupełnie nie działa, a wcześniejsze rozwiązania nie przyniosły skutku, spróbuj dokonać aktualizacji oprogramowania lub wręcz przeciwnie – przywrócić komputer do ustawień fabrycznych. Możesz także skorzystać z Diagnostyki Apple, którą w komputerach Mac z procesorem Intel uruchomisz w trakcie włączania komputera kombinacja klawiszy Option+D,. W urządzeniach wyposażonych w procesory Apple Przytrzymaj natomiast przycisk zasilania, a później użyj kombinacji Command (⌘)+D.
MACBOOK – GŁADZIK NIE DZIAŁA ZE WZGLĘDU NA USZKODZENIE MECHANICZNE
Ostatecznie w twoim komputerze MacBook mogło rzeczywiście dojść do mechanicznego uszkodzenia gładzika. Czasami panel wymaga jedynie bardzo dokładnego oczyszczenia, w innych przypadkach drobnej naprawy, a w najgorszym razie wymiany. Wszystkie te usługi bez problemu zrealizujesz w naszym serwisie.