MacBook – folder ze znakiem zapytania podczas uruchamiania komputera

W trakcie uruchamiania MacBooka na ekranie w pierwszej kolejności pojawia się logo Apple. Wie o tym każdy użytkownik komputerów Mac. Folder ze znakiem zapytania niekiedy zastępuje wspomniane logo, ale nie każdy zdaję sobie sprawę, co tak naprawdę oznacza. Niestety nie wróży nic dobrego, ponieważ sygnalizuje problemy z komputerem. Co tak naprawdę może oznaczać folder ze znakiem zapytania w komputerach MacBook?

MACBOOK – FOLDER ZE ZNAKIEM ZAPYTANIA. RESETOWANIE DYSKU STARTOWEGO

Zacznijmy od najbardziej optymistycznego scenariusza, jaki może spotkać użytkownika MacBook Air lub MacBook Pro. Folder ze znakiem zapytania oznacza niekiedy, że komputer nie wie, z jakiego dysku startowego powinien skorzystać. Dzieje się tak w przypadku, kiedy folder ze znakiem zapytania pojawia się podczas uruchamiania komputera na kilka chwil, ale później sprzęt uruchamia się normalnie i działa bez najmniejszych problemów. Jeśli chcesz pozbyć się tego znaku startowego, wystarczy że przeprowadzisz resetowanie domyślnego dysku startowego. W preferencjach systemowych wybierz opcję dysk startowy. Później Kliknij na ikonę kłódki i podaj niezbędne hasło. Teraz wybierz dysk, który ma być dyskiem startowym. W twoim MacBooku prawdopodobnie dostępna jest tylko jedna partycja, więc zadanie nie jest trudne.

MACBOOK PRO I MACBOOK AIR – FOLDER ZE ZNAKIEM ZAPYTANIA. PONOWNA INSTALACJA SYSTEMU MAC OS

W komputerach Mac folder ze znakiem zapytania oznacza niekiedy także konieczność ponownej instalacji systemu Mac OS. O ile system nie uległ poważnemu uszkodzeniu, możesz tego dokonać bez utraty danych zgromadzonych na twoim twardym dysku. Przed ponowną instalację systemu upewnij się, że masz dostęp do internetu, a twój laptop jest podłączony do źródła zasilania. Nawet kopia zapasowa bywa zbędna. Wprowadź komputer w tryb odzyskiwania systemu. Znajdziesz tam opcję Zainstaluj ponownie macOS. Jeżeli nie wybierzesz opcji odpowiedzialnej za czyszczenie dysku, instalacja doprowadzi po prostu do nadpisania uszkodzonych plików. Pozostałe dane znajdujące się na dysku nie zostaną nadpisane, a ty nie stracisz swoich zdjęć, dokumentów i innych zgromadzonych danych. Po ponownym zainstalowaniu systemu komputer powinien działać normalnie. Uruchom swój MacBook Pro. Folder ze znakiem zapytania prawdopodobnie zniknie.

MACBOOK PRO I MACBOOK AIR – FOLDER ZE ZNAKIEM ZAPYTANIA NIE ZNIKNĄŁ

Niestety ponowna instalacja systemu Mac OS nie zawsze pomaga. Być może doszło do poważniejszego uszkodzenia twojego komputera MacBook i folder ze znakiem zapytania komunikuje ten problem. Z pewnością nie wszystko działa w porządku. Najmniej przyjemny scenariusz z punktu widzenia użytkownika oznacza uszkodzenie dysku twardego. Niestety oznacza to utratę zgromadzonych na nim danych, dlatego pamiętaj, aby najważniejsze pliki zapisywać także w chmurze lub na dysku zewnętrznym. Kopia zapasowa zawsze stanowi bezpieczne rozwiązanie. Zdarza się też, że folder ze znakiem zapytania nie oznacza uszkodzonego dysku, ale mniej poważną usterkę. Jedną z dość popularnych jest awaria kabla dysku twardego, który łączy go z płytą główną. W takiej sytuacji na ekranie twojego MacBooka również wyświetlać się będzie owiany złą sławą folder ze znakiem zapytania. Na szczęście wymiana tego kabla nie stanowi kosztownej naprawy – najważniejsze, aby trafnie zdiagnozować problem. Współczesne laptopy Mac są wyposażone w dyski SSD, które łączą się z płytą główną poprzez specjalne gniazda. Z czasem w tym miejscu może dojść do uszkodzenia, za co odpowiedzialna bywa choćby korozja. Po szczegółowej diagnozie wystarczy jedynie wymienić samo gniazdo, co będzie oznaczało, że dysk prawdopodobnie nie uległ uszkodzeniu.

LAPTOPY MAC – FOLDER ZE ZNAKIEM ZAPYTANIA. SKORZYSTAJ Z POMOCY SERWISU

W naszym serwisie od lat wspieramy użytkowników MacBooków w eliminowaniu drobnych i poważnych awarii. Pamiętaj, że folder ze znakiem zapytania ukazujący się na twoim ekranie może oznaczać stosunkowo mało skomplikowaną usterkę, która nie doprowadzi do utraty danych na dysku. W razie kłopotów z twoim komputerem zapraszamy do naszego serwisu, w którym dokonamy szybkiej diagnostyki i niezbędnych napraw.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!