Użytkownicy komputerów marki Apple cenią je przede wszystkim za wydajność i niezawodność. Większość awarii, jakie mogą spotkać MacBooka wynika z nieszczęśliwych zdarzeń. Jednym z najczęstszych jest zalanie komputera – wodą, kawą czy słodkim napojem. Każdemu może przydarzyć się chwila nieuwagi. Nawet jeśli zalany MacBook przestanie działać, jego naprawa nie musi być skomplikowana ani kosztowna, pod warunkiem, że zajmą się nią specjaliści.

Zalany MacBook – kluczowa jest szybka reakcja

Dla kondycji poszczególnych podzespołów komputera ogromne znaczenie odgrywa czas reakcji jego użytkownika. Zalany MacBook, nawet jeśli wciąż działa, wymaga natychmiastowego wyłączenia i odwrócenia do góry nogami. Dzięki temu istnieje większa szansa, że ciecz zatrzyma się na klawiaturze, ale nie dostanie się do pozostałych podzespołów znajdujących się wewnątrz urządzenia. Sprzęt należy oczywiście błyskawicznie odłączyć od źródła prądu. Umieszczenie zalanego MacBooka w ryżu, który ma właściwości higroskopijne, nie jest błędem, ale nie stanowi też wystarczającego rozwiązania. Z uszkodzonym komputerem należy szybko udać się do profesjonalnego serwisu.

Zalany MacBook wymaga kontroli i naprawy w serwisie

Woda lub inna ciecz, która zalała laptopa, z czasem odparuje, jednak pozostawi swoje ślady na elektrycznych obwodach. Taki komputer jest w pewnym sensie tykającą bombą, bo w każdym momencie może dojść do zwarcia i poważnej awarii. Nie warto ryzykować, gdy zalany MacBook stanowi narzędzie pracy. Profesjonalny serwis dysponuje specjalistycznym sprzętem, który pozwoli dokładnie osuszyć wnętrze komputera. Inne urządzenia służą natomiast do precyzyjnej diagnozy i, w razie potrzeby, usunięcia wszelkich zanieczyszczeń.

Suszenie i wymiana podzespołów

Każdy zalany MacBook może wymagać nieco innych napraw. Jeśli ciecz obeszła się z nim łaskawie, niekiedy wystarczy tylko staranne czyszczenie. Do tego celu wykorzystuje się nowoczesne metody, między innymi ultradźwięki. Niektórzy użytkownicy mają mniej szczęścia – konieczna może okazać się wymiana klawiatury, ale to wciąż stosunkowo niewielkie uszkodzenie. Większym problemem bywa kompletne zalanie płyty głównej lub innych podzespołów. O dalszych krokach decyduje diagnostyka. Dokładne oczyszczenie i osuszenie bywa wystarczające, ale w skrajnych przypadkach niektóre części zalanego komputera wymagać będą wymiany. Dlatego tę sprawę warto oddać w ręce fachowców, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, a zalany MacBook nie ma przed nimi tajemnic.

Koszt naprawy zalanego komputera

Trudno uniwersalnie określić koszt naprawy zalanego MacBooka. Wszystko zależy od tego, jak bardzo płyn dał mu się we znaki. W naszym serwisie cena usługi rozpoczyna się od 150 zł. Bardzo często klienci nie muszą płacić więcej, zwłaszcza jeśli zastosowali się do instrukcji postępowania z zalanym komputerem. Zalany MacBook po naprawie przechodzi dokładne testy, aby mógł służyć użytkownikowi jeszcze przez wiele lat. Urządzenia marki Apple są przecież znane ze swojej długowieczności, nie pozwólmy więc, by drobna awaria skróciła ich żywot!

serwis MacBook

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!