Współczesne laptopy różnią się nieco konstrukcyjnie od modeli popularnych jeszcze kilka lat temu. O ile niegdyś producenci pozwalali na stosunkowo łatwą wymianę (przynajmniej niektórych podzespołów): baterii i pamięci RAM, dziś zadanie to wymaga odkręcenia całej dolnej części obudowy. Przy intensywnym użytkowaniu, wymiana baterii może po pewnym czasie okazać się jednak konieczna, choćby ze względu na przewidziane cykle baterii MacBook. Jak wyjąć baterię z MacBooka Air i wymienić ją na nową? Czy warto wykonać tę czynność samodzielnie?

Cykle baterii MacBook – kiedy i dlaczego wymiana staje się konieczna? 

Każdy akumulator posiada określoną żywotność. Upływający czas ma tu drugorzędne znaczenie – chodzi przede wszystkim o tak zwane cykle baterii, czyli ich pełne ładowania. W przypadku laptopa MacBook Air producent przewiduje, że akumulator wystarczy na około 1000 takich ładowań. W praktyce rzadko rozładowujemy urządzenia całkowicie, więc bardzo często możemy sobie pozwolić na znacznie więcej krótszych doładowań baterii.

Bateria MacBook Air powinna pozwalać na około 7-8 godzin pracy bez źródła prądu. Gdy przeprowadzi się już wszystkie przewidziane cykle baterii MacBook, sprzęt powinien wciąż zapewniać 80% wydajności. Intensywne użytkowanie i praca w podróży sprawiają, że po około 3 latach wymiana baterii może okazać się konieczna, aby czas pracy komputera pozostawał satysfakcjonujący.

Jak wyjąć baterię z MacBooka Air samodzielnie?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyjąć baterię z MacBook samodzielnie, wiedz, że choć nie jest to skomplikowane zadanie, wymaga ono precyzyjnego działania, by nie uszkodzić żadnych podzespołów. Aby wyjąć baterię, potrzebujesz mikroskopijnej wielkości wkrętarki, aby odkręcić dolną część obudowy. Płaska czarna bateria, znajdująca się pod spodem, jest w MacBook Air przykręcona na pięć kolejnych śrubek. Cztery spośród nich znajdują się bliżej rogów akumulatora, a ostatnia na środku. Delikatnie odkręć te śrubki, a następnie wymień baterię na nową, przykręć ją i to samo zrób z dolną częścią obudowy. Wymiana baterii to dobra okazja, by w międzyczasie wyczyścić wnętrze laptopa z kurzu, do czego możesz wykorzystać sprężone powietrze.

Jak wymienić baterię w MacBook Pro?

Korzystasz z innego laptopa Apple niż MacBook Air? Zastanawiasz się, jak wymienić baterię w MacBook Pro? Cały proces wygląda identycznie jak w przypadku MacBooka Air. Jedyną różnicą może okazać się liczba śrubek, którymi bateria jest przykręcona do obudowy. W modelu MacBook Pro prawdopodobnie trafisz bowiem na cztery śrubki.

Jak wyjąć baterię z MacBooka Air: samodzielnie czy w serwisie?

Czy wymianę baterii w MacBook Air lub innym urządzeniu warto przeprowadzić samodzielnie? Z jednej strony –  zaoszczędzisz w ten sposób odrobinę pieniędzy, ale jednocześnie ponosisz spore ryzyko. Bateria kupiona na internetowej aukcji, zwłaszcza z Chin, to sprzęt niewiadomego pochodzenia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej żywotność okaże się bardzo krótka w stosunku do oryginalnego urządzenia, a w skrajnym przypadku jej zamontowanie może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia komputera. Z tego powodu wymiana baterii w MacBook Air w sprawdzonym serwisie to lepszy wybór, gdyż wykorzystane w tym celu zostaną refabrykowane części producenta bądź najlepszej jakości zamienniki. 

wymiana baterii MacBook

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!