Zdjęcia, dokumenty, filmy lub inne niezbędne pliki większość osób trzyma nie tylko w chmurze, ale też w pamięci swojego smartfona. Zdarza się, że dane te zajmują znaczną część dysku i spowalniają działanie sprzętu. Sporą przestrzeń zajmują też same informacje systemowe oraz różnego rodzaju gry i aplikacje. Jak radzić sobie z brakiem miejsca na dysku? W jaki sposób wyczyścić pamięć?

Co zajmuje najwięcej miejsca w telefonie?

Najwięcej miejsca zajmują zazwyczaj pliki podręczne aplikacji, z których aktualnie korzystasz. Jeżeli chcesz, możesz samodzielnie wykonać czyszczenie pamięci. iPhone zazwyczaj automatycznie usuwa pliki, gdy ma za mało wolnego miejsca na dysku. Żeby sprawdzić, co zajmuje najwięcej przestrzeni dyskowej otwórz ustawienia, następnie wejdź w opcje ogólne i wybierz iPhone (miejsce). Urządzenie przedstawi statystyki wykorzystania pamięci przez zdjęcia, filmy, wiadomości, dane systemowe, aplikacje oraz inne elementy. Czyszczenie iPhone nie jest procesem skomplikowanym, przy wykresie informującym o zużyciu danych znajdziesz też sugerowane działania jakie możesz podjąć, aby zwolnić jak najwięcej miejsca.

Usuwanie zbędnych plików z iPhone

Czyszczenie pamięci iPhone warto rozpocząć od plików, które zajmują najwięcej miejsca.
W przypadku aplikacji do wyboru są dwie opcje:

  • Usuń aplikację – opcja ta usuwa aplikację oraz wszystkie powiązane z nią dane. Czynności tej nie można cofnąć.
  • Odinstaluj aplikację – zwolniona zostaje pamięć wykorzystywaną przez aplikację, ale pozostawia jej dane oraz dokumenty bez zmian.

W pierwszym przypadku bezpowrotnie tracimy zarówno aplikacje, jak i wszelkie związane z nią dane, w drugim natomiast, ponowne zainstalowanie aplikacji przywróci dane. Jeśli najwięcej miejsca zajmują zdjęcia, warto utworzyć kopię zapasową na przykład na komputerze i usunąć zbędne fotografie. Istnieje też możliwość przechowywania na iPhone jedynie miniatur zdjęć, a ich oryginały zachowane zostaną w chmurze. Podobnie można postąpić z filmami lub tak zwanymi live photos. Czyszcząc pamięć iPhone, zwróć uwagę przede wszystkim na aplikacje, z których najmniej korzystasz. Wyczyść też historię i dane w przeglądarkach. Powyższe działania pozwolą odzyskać wolne miejsce na dysku.

Automatyczne usuwanie zbędnych plików z iPhone

Zdarza się, że samodzielne usuwanie plików nie odnosi rezultatu i urządzenie dalej działa dużo wolniej niż zazwyczaj. Wtedy z pomocą może przyjść serwis iPhone w Warszawie lub aplikacja do czyszczenia iPhone. Istnieje też możliwość skorzystania z zaleceń, które znajdziesz bezpośrednio w opcjach urządzenia, podpowiadają one, jak usunąć najmniej używane aplikacje. Jest to wygodne i proste rozwiązanie. Jednak więcej możliwości daje program do czyszczenia iPhone, który może na przykład uruchomić systemowe narzędzie do odzyskiwania miejsca, usunąć duplikaty zdjęć
oraz kontaktów. W skrajnych przypadkach można też przywrócić iPhone do ustawień fabrycznych, a tym samym usunąć z niego całą zawartość. Rozwiązanie to bywa jednak ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie masz utworzonej kopii zapasowej i odpowiedniej wiedzy. Dlatego zanim zdecydujesz się na czyszczenie pamięci iPhone upewnij się, że wiesz, jak to zrobić lub skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

serwis iPhone

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!