Znaczna część użytkowników smartfonów nie wierzy, że istnieje wirus na iPhone. Prawdą jest, że częściej występują one na Androidzie czy Windowsie, ale rośnie też odsetek malware na iOS. Jak się przed nimi zabezpieczyć i jak sobie z nimi radzić?

Jak wyczyścić iPhone z wirusów?

Chociaż niektórym może się to wydawać zaskakujące, niezwykle istotne w zabezpieczaniu przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem są regularne aktualizacje. Aktualizować warto nie tylko iOS, ale też wszystkie zainstalowane aplikacje. Zdarza się, że użytkownicy iPhone irytują się ograniczeniami narzucanymi przez Apple i wykonują tzw. jailbrake – inaczej mówiąc, po prostu łamią zabezpieczenia. Dzięki temu zyskują specjalne uprawnienia, umożliwiające im wgląd we wszystkie części oprogramowania i całkowitą konfigurację systemu. Mogą też dowolnie zmieniać interfejs użytkownika, ukrywać nazwy, zmieniać ikony czy instalować aplikacje niezatwierdzone w AppStore. Taka swoboda bywa kusząca, jednak może sprawić, że nasze urządzenie będzie bardziej podatne na atak. 

Jak usunąć wirusy z iPhone?

Przede wszystkim, w razie podejrzeń trzeba wiedzieć, jak sprawdzić, czy iPhone ma wirusa. Skąd wiadomo, że coś złego dzieje się ze sprzętem? Wirus iPhone czy złośliwe oprogramowanie dają o sobie znać poprzez nieprzewidywalne zachowania jednej lub wielu aplikacji; czasem jest to denerwująca wiadomość typu „Twój iPhone może mieć wirusa!”. Może też zmniejszyć się jego wydajność, w efekcie czego nastąpi nadmierne zużycie danych albo skrócenie żywotności baterii. Jeżeli chcecie spróbować samodzielnie pozbyć się nieproszonych gości, zacznijcie od wyczyszczenia historii i danych witryny. Opcję tę znajdziecie w ustawieniach Safari. Kolejnym sposobem walki z wirusem na iPhone jest resetowanie ustawień. Jeśli posiadacie kopie zapasowe, spróbujcie przywrócić iPhone z najnowszej kopii i sprawdźcie, czy problem został usunięty.

Gdy powyższe sposoby zawiodą, możecie przywrócić ustawienia fabryczne.

Zdarza się, że domowe próby naprawy kończą się niepowodzeniem, wtedy pomóc może nam na przykład serwis iPhone w Warszwie lub innym mieście.

Jak usunąć wirus z kalendarza iPhone?

Jednym z popularniejszych problemów z zawirusowaniem telefonu z iOS jest zawirusowany kalendarz, który wyświetla na ekranie telefonu alerty udające problem z telefonem lub możliwość wygrania wielkiej sumy pieniędzy. Co możemy z tym zdziałać? Usunięcie zaśmiecających kalendarz wpisów jest bardzo proste! Oto, co należy zrobić:

  1. Wchodzimy w Ustawienia > Kalendarze > Konta > Kalendarze subskrybowane 
  2. Wybieramy każdy z kalendarzy, który nie został przez nas stworzony. Te kalendarze odpowiadają za irytujące importy śmieci do twojego kalendarza.

Jak usunąć wirusa z telefonu iPhone – a może to natrętny marketing?

Wirusa na iPhone czy złośliwe oprogramowanie można pomylić z agresywnymi działaniami marketingowymi. Zdarza się, że na ekranie wyskakują różne okna lub stale jesteśmy przekierowywani do aplikacji czy stron internetowych. W takiej sytuacji pomóc może być przejrzenie ustawień aplikacji i ograniczenie powiadomień. Bezpłatne aplikacje często wyświetlają reklamy, żeby zwróciły im się koszty. Oczywiście można uniknąć reklam, jeśli zapłaci się za wersję premium albo po prostu przestanie korzystać z aplikacji. Częstym komunikatem pojawiającym się w przeglądarce jest informacja, że w iPhone wykryto wirusy i np. bateria została zainfekowana. Z pewnością nikt nie słyszał o tym, żeby wirus atakował baterie. W takiej sytuacji wystarczy zamknąć wyskakującą kartę w Safari.

Oczywiście, początkowo można pomyśleć, że jest to ostrzeżenie systemu i odruchowo pobrać rzekome narzędzie do ochrony przed wirusami. W rzeczywistości będzie to aplikacja, za którą słono zapłacimy. Uważajcie na podstępne komunikaty i uważnie je czytajcie, a jeśli zdarzy Wam się ściągnąć i zainstalować niechcianą aplikację, jak najszybciej anulujcie subskrypcję.

Wirusy na iPhone są rzadko spotykane, dlatego przeciętny użytkownik może mieć problem z ich rozpoznaniem. Jeśli jednak zauważymy, że nasz smartfon nie działa, to nie musimy od razu kupować nowego. Serwis iPhone w Warszawie zidentyfikuje problem i pomoże w jego naprawie, co z pewnością będzie tańszym rozwiązaniem niż nabycie kolejnego iPhone’a.

serwis iPhone

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!