Twój ukochany MacBook z biegiem lat stracił wiele ze swojej dawnej szybkości, a wysokie ceny nowego sprzętu odstraszają cię od zakupu kolejnego urządzenia? Nic straconego! Istnieje kilka darmowych lub całkiem tanich sposobów na przywrócenie starszemu laptopowi dawnej świetności. Sprawdź, jak przyspieszyć działanie swojego MacBooka!

Aktualizacja systemu operacyjnego

Problem z twoim MacBookiem niekoniecznie tkwi w samym urządzeniu, a być może w systemie operacyjnym, który ogranicza jego wydajność. Aby przekonać się, na co naprawdę stać twój dotychczasowy sprzęt, w pierwszej kolejności uaktualnij swój Mac OS do najnowszej wersji. Pamiętaj, że każda aktualizacja, poza nowymi funkcjami, oznacza pakiet łatek poprawiających dotychczasowe błędy. Jeżeli twój starszy MacBook nie obsługuje najnowszych wersji systemu operacyjnego, pobierz uaktualnienie jego bieżącej wersji.

Przewietrzenie przestrzeni na dysku

Chociaż za przetwarzanie danych na twoim komputerze odpowiada przede wszystkim pamięć podręczna, system operacyjny korzysta również z przestrzeni dyskowej. Dlatego nie powinno się zapełniać jej do granic możliwości – naturalnie spowalnia to działanie komputera. Kiedy na twoim dysku naprawdę nie ma już miejsca, usuń niepotrzebne pliki. Część danych, takich jak zdjęcia czy filmy, możesz po prostu przenieść na dysk zewnętrzny i w razie potrzeby wrócić do nich w dowolnej chwili. Przejrzyj folder z pobranymi plikami – po dłuższym czasie staje się on prawdziwą skarbnicą zbędnych gigabajtów.

Rezygnacja z uruchamiających się procesów

Za powolną pracę twojego MacBooka mogą odpowiadać uruchomione w tle procesy, spośród których nie wszystkie są tak naprawdę potrzebne. Aktualny stan rzeczy łatwo zweryfikujesz, korzystając z aplikacji Monitor aktywności. W ten sposób dowiesz się, jakie procesy są aktualnie uruchomione, a także w jakim stopniu obciążają one procesor i pamięć podręczną. Każdą zbędną aktywność możesz zamknąć ręcznie, jednak to nie rozwiązuje problemu na dłuższą metę, ponieważ te same i aplikacje uruchomią się przy kolejnym starcie systemu. Jeśli chcesz temu zapobiec, zajrzyj do preferencji, a następnie ustawień logowania. Znajdziesz tam listę procesów uruchamiających się przy starcie i w prosty sposób zrezygnujesz ze zbędnych.

Wymiana pamięci RAM

Kiedy realizacja powyższych punktów nie przyspieszy twojego komputera w sposób zadowalający, pomyśl o jego modernizacji. Jedną z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć, jest wymiana pamięci RAM. Jej dwukrotna rozbudowa przyniesie naprawdę znaczące efekty, bo w dużej mierze to od podręcznej pamięci zależy wydajność każdego komputera. Najważniejsze, aby w twoim modelu pamięć RAM nie była zintegrowana z płytą główną, bo w takim przypadku jej wymiana jest skomplikowana i nieopłacalna finansowo.

Wymiana dysku w MacBooku

Podobne skutki przyniesie wymiana dysku w MacBooku. Zdecyduj się na nią, zwłaszcza gdy twój starszy komputer korzysta z dysku HDD jako dysku systemowego. Współczesne dyski SSD są znacznie bardziej wydajne oferując o niebo szybszy zapis i odczyt danych, nie tylko w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych, ale również starszych generacji dysków SSD. W połączeniu z rozbudową pamięci RAM taki upgrade tchnie w Twojego laptopa nowe życie.

A może przy okazji martwi cię krótki czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu? Wymiana baterii w MacBooku to kolejna przydatna usługa, jaką szybko i niedrogo zrealizujesz w naszym serwisie!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!