IOS 14 to długo oczekiwana aktualizacja, która miała wprowadzić system operacyjny spod znaku „nadgryzionego jabłka” w nowy wymiar funkcjonalności. Czy tak się jednak stało? Tuż po premierze systemu iOS 14 czas na zweryfikowanie, jakie zmiany wprowadzono oraz jakie przydatne zalety niosą one ze sobą!

Międzynarodowa premiera nowego systemu operacyjnego na urządzenia Apple, iOS 14, miała miejsce 16 września 2020 roku. Aktualizacja przeznaczona jest dla wszystkich posiadaczy telefonów z systemem w wersji iOS 13. Z nowego systemu będą mogli więc korzystać właściciele nawet takich urządzeń, jak iPhone 6, który został wypuszczony na rynek w 2015 roku. Update iOS 14 to szereg nowych udogodnień, które rzucają najpoważniejsze dotychczas wyzwanie Androidowi.

Apple iOS 14, czyli widgety, widgety i… jeszcze więcej widgetów

Recenzję Apple iOS 14 warto zacząć od tego, co obiło się największym echem wśród miłośników marki. Aktualizacja wprowadza więcej funkcjonalnych udogodnień w zakresie możliwości personalizacji. Zmiany dostrzeżemy na pierwszy rzut oka po dodanych przez Apple widgetach na ekranie głównym.

Widgety stanowią rozwiązanie, z którego użytkownicy konkurencyjnego Androida korzystają już od wielu lat. Jednak w tym przypadku postawiono nie tylko na implementację tej funkcji, ale także jej znaczne udoskonalenie.

W iOS 14 widgety można zamieścić w dowolnym miejscu na ekranie głównym. Zostały zaprojektowane tak, aby były nie tylko bardziej estetyczne, ale gwarantowały łatwiejszy dostęp do danych. Wybierać można spośród… dosłownie wszystkiego. Dostępne są zarówno proste widgety Apple, np. z kalendarzem, panelem newsowym, zegarem czy pogodą, jak i te bardziej zaawansowane. Do ostatnich można zaliczyć widgety do zarządzania plikami, opcjami telefonu, skrótami, muzyką czy telewizją. Warto dodać, że widgety można spersonalizować pod kątem rozmiarów (dostępne są trzy warianty: małe, średnie i duże). Istnieje też sposobność tworzenia folderów (stosów), które mogą pomieścić maksymalnie do 10 osobnych widgetów. Z tymi rozwiązaniami w nowym systemie Apple iOS 14 zarządzanie telefonem i korzystanie z niego na co dzień staje się zdecydowanie dużo prostsze. I przyjemniejsze!

Apple iOS 14 coraz bardziej kompaktowy

Automatyczne sortowanie zainstalowanych aplikacji do kategorii głównych jest kolejnym udogodnieniem i tym samym zaletą nowego iOS. Główne kategorie to m.in. Społeczności czy Rozrywka, a przydzielenie poszczególnych programów odbywa się samoistnie poprzez wyspecjalizowane algorytmy śledzące sposób użytkowania.

Ta funkcjonalność wiąże się również z większym uporządkowaniem. W końcu na telefonach Apple nieużywane aplikacje, których jednak nie chcemy usuwać, będą mogły zejść na boczny tor i to całkiem dosłownie. Biblioteka aplikacji to nowe miejsce na końcu stron ekranu głównego, które pomoże w organizacji wszystkich programów oraz intuicyjnym nawigowaniu. Wszystko wygląda przy tym bardzo elegancko i jest proste w obsłudze.

Do kolejnych nowości iOS 14 należy zmiana sposobu wyświetlania w trakcie odbierania połączeń. Nowe połączenie widnieje jako elastyczny baner, a nie okno, które zajmuje całą przestrzeń telefonu. Wraz z tym Apple dostarcza bardziej kompaktową Siri, która wyświetla się u dołu ekranu. Uproszczeniu uległ również system przechodzenia z wykonywania jednego polecenia do drugiego.

Twój iPhone się zepsuł? Pomożemy! >> naprawa iPhone

Personalizacja w sposobie kontaktowania się

Przedstawiana aktualizacja wpływa również na sposób posługiwania się wiadomościami. Na uwagę zasługuje przede wszystkim możliwość przypięcia aż dziewięciu najważniejszych rozmów na samym początku listy (pełna swoboda wyboru). Entuzjastom całkowitej personalizacji do gustu przypadnie opcja dodania do każdej z rozmów wybranej miniaturki graficznej. Może to być zarówno zdjęcie, jak i gotowe emoji. Pojawiły się także nowe style graficzne i ikonki, które mają sprawić, że każdy kontakt będzie mógł być jedynym w swoim rodzaju.

Jeżeli chodzi o praktyczne udogodnienia, to nie będzie więcej problemów z jednoczesnym obsługiwaniem danej aplikacji i prowadzeniem rozmów telefonicznych. Sprawdzanie poczty online i wideokonferencja naraz na jednym ekranie? Odbieranie połączenia i kontynuowanie oglądanego wideo? Tak, to wszystko staje się możliwe i niezwykle proste!

Pozostałe zalety telefonów iPhone z iOS 14

W nowej aktualizacji znajdziemy też rozwinięcia dotychczas znanych opcji, które teraz stają się bardziej praktyczne. Doskonałym tego przykładem jest tryb tłumaczenia w trakcie konwersacji. Inteligentny tłumacz najpierw wykryje dźwięk oryginalny, następnie dokona transkrypcji, po czym wygeneruje tłumaczenie oraz komunikat głosowy. Rozwiązanie to uległo znacznej poprawie w wersji iOS 14. Możemy skorzystać z niej także bez internetu, jeśli mamy wgrane odpowiednie biblioteki językowe.

Następnym fenomenalnym udogodnieniem jest otworzenie samochodu poprzez funkcję NFC (dotychczas najczęściej kojarzoną z płatnościami). W niektórych modelach samochodów od teraz można dosłownie zapomnieć o kluczykach bez przykrych konsekwencji, ponieważ odpalenie silnika będzie możliwe poprzez umieszczenie iPhone’a w dedykowanej ładowarce samochodowej. Ułatwienia związane z korzystaniem z samochodu będą jednak dostępne tylko na nowszych telefonach – iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11 (w wersji zwykłej, Pro i Pro Max) oraz na iPhone SE drugiej generacji i AppleWatch serii piątej.

Zmiany w prywatności w iOS 14

Ostatecznie nowy update ma ogromne znaczenie dla prywatności. Zmiany są szeroko komentowane, jednak trudno nie odnieść wrażenia, że w tym przypadku są one wbrew pozorom kosmetyczne. Korzystając z AppStore, użytkownik będzie informowany o praktykach danej aplikacji w zakresie prywatności. Gdy używa się mikrofonu lub aparatu, pojawi się pomarańczowa kropka na ekranie, aby każdy posiadacz iPhone nie zapomniał o tym fakcie. Zmiany dotyczą też udostępnienia swojej lokalizacji – od teraz ma to być tylko przybliżona, nie dokładna, lokalizacja. Pozostałe „innowacje” związane są ze zgodami oraz procesem logowania się.

Czy warto zdecydować się na system iOS 14?

Powyższe zmiany sprawiają, że od teraz obsługa telefonu będzie dla każdego dotychczasowego użytkownika iOS 13 po prostu dużo łatwiejsza. Urządzenia będą bardziej funkcjonalne i nowoczesne. Nie oznacza to jednak, że iOS 14 stanowi ogromną rewolucję. Zasługuje jednak na miano udanej, potrzebnej i idącej z duchem czasu aktualizacji.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!