Oprócz wydajności, doskonałej jakości i stylu, komputery MacBook mają szerokie grono zwolenników ze względu na dużą mobilność, która wynika z niskiego zużycia energii oraz pojemnych baterii. Jedno ładowanie akumulatora może wystarczyć nawet na kilkanaście godzin ciągłej pracy – w biurze, w podróży, na wakacjach. Jeden z najmocniejszych punktów urządzenia po pewnym czasie staje się jednak najsłabszym. To naturalne, że kolejne cykle baterii w MacBooku sprawiają, że powoli traci ona swoją wydajność, mimo że komputer wciąż spisuje się doskonale.

Ile cykli ładowania wytrzymuje bateria w MacBooku? Co oznaczają pełne cykle ładowania MacBooka? Jak sprawdzić cykle baterii w MacBooku? Czy po przekroczeniu podanego przez producenta poziomu nadaje się ona do wymiany? Kiedy wymiana akumulatora jest niezbędna?

Na ile cykli ładowania MacBooka wystarczy bateria?

Z punktu widzenia mobilnych użytkowników wydajność baterii stanowi jeden z najbardziej newralgicznych parametrów każdego laptopa. Trzeba przyznać, że inżynierowie Apple pod tym względem od lat mocno się starają. Każdy MacBook wyprodukowany po 2008 roku wytrzymuje 1000 pełnych cykli ładowania baterii.

To bardzo dużo przy założeniu, że komputer będzie użytkowany dzień w dzień. Przy codziennym poddawaniu całkowitemu rozładowaniu akumulatora, praca baterii przez ponad 3 lata ma nie okazywać śladu spadku wydajności.

Jak prawidłowo rozumieć pełne cykle ładowania?

Nie wszyscy użytkownicy komputerów MacBook zdają sobie jednak sprawę, co tak naprawdę oznaczają pełne cykle baterii w MacBooku. Poziom naładowania baterii jest wyrażony w procentach. Jeśli urządzenie pracujące na akumulatorze zostanie rozładowany do poziomu 60%, a następnie naładowane, w rzeczywistości odbędzie się tylko 40% cyklu pełnego ładowania. Zatem pełen cykl przejdzie w momencie, gdy bateria rozładuje się o kolejne 60% i zostanie naładowana do pełna.

Jak sprawdzić cykle baterii w MacBooku?

Weryfikacja, jak wiele cykli ładowania odbyło się w urządzeniu do tej pory jest bardzo prosta. Wystarczy przytrzymać dłużej klawisz Option i kliknąć w menu Apple, a następnie przejść do opcji Informacje systemowe. Po lewej stronie znajduje się sekcja Sprzęt, w której należy wybrać pozycję Zasilanie. Wówczas na ekranie wyświetlają się szczegółowe informacje o baterii, a wśród nich liczba dotychczasowych cykli ładowania.

Widok z okna Informacje > Sprzęt > Zasilanie

Czy po 1000 cykli ładowania bateria nadaje się do wymiany?

Według producenta 1000 cykli ładowania w MacBooku oznacza, że bateria zachowa przynajmniej 80% swojej żywotności. Apple rekomenduje wymianę akumulatora po odbyciu 1000 pełnych cykli. Czy rzeczywiście jest to niezbędne? Należy liczyć się z tym, że po 1000 pełnych ładowań wydajność akumulatora dalej będzie spadać, być może bardzo dynamicznie, ale poza koniecznością częstszego ładowania laptopa, zużycie baterii nie ma wpływu na sprawność działania sprzętu.

Kiedy warto przeprowadzić wymianę baterii w MacBooku?

Wymiana baterii w MacBooku powinna się odbyć, gdy tylko użytkownik stwierdzi, że czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu przestał go satysfakcjonować. Poza tym, na skutek procesów chemicznych zachodzących w akumulatorze zdarza się, że wyeksploatowana bateria zaczyna puchnąć stanowiąc zagrożenie dla gładzika i obudowy. Wtedy jej wymiana również jest niezbędna. Wszystkich zainteresowanych tą usługą zapraszamy do naszego serwisu, gdzie wymiana baterii przebiega szybko i sprawnie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!