Żadne inne przedsiębiorstwo nie zasługuje na miano technologicznego giganta tak bardzo jak Apple. Wystarczy wspomnieć, że wartość firmy sięga 2,5 biliona dolarów, co pozostawia w tyle całą konkurencją. Coroczne premiery nowych modeli iPhone’a, podobnie jak nowe odsłony komputerów Mac elektryzują miłośników marki na całym świecie. Jak to wszystko się zaczęło?

Niełatwe początki

Historia marki Apple rozpoczyna się w latach 70-tych, w czasach, gdy komputery osobiste wciąż pozostawały w sferze marzeń. Apple powstało oficjalnie 1 kwietnia 1976 roku jako założone przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka oraz Ronalda Wayne’a Apple Computer Company. Pierwszy komputer, czyli Apple I został opracowany w garażu rodzinnego domu Steve’a Jobsa, mieszczącym się w Los Altos w Kalifornii. Panowie sporo ryzykowali, Jobs, aby sfinansować projekt Wozniaka, musiał sprzedać swoją furgonetkę. Prezentacja urządzenia odbyła się w Hombrew Computer Club, a jego twórcy zdobyli pierwsze zamówienie na 50 komputerów. Kolejne były sprzedawane za dokładnie 666,66 dolarów. Niedługo po tych wydarzeniach Ronald Wayne opuścił wspólników, czego zapewne żałuje do dziś, biorąc pod uwagę obecną wartość rynkową przedsiębiorstwa.

Macintosh wkracza do gry

Pierwszy sukces komercyjny firma odniosła w 1977 roku, wprowadzając na rynek Apple II. Jednak w tym czasie przedsiębiorstwo próbujące konkurować z IBM ciągle poszukiwało źródeł finansowania i nie raz otarło się o bankructwo. Kolejne projekty – Apple III oraz Lisa – nie były równie udane. Równolegle od kilku lat trwały jednak prace nad komputerem osobistym Macintosh, który Ameryka poznała w 1984 roku dzięki wyemitowanej w przerwie Super Bowl minutowej reklamie wyreżyserowanej przez Ridleya Scotta. Zaowocowało to wysoką sprzedażą i wkrótce firma stała się rynkowym liderem. Duża konkurencja sprawiła jednak, że w 1989 roku Apple odnotowało pierwszy raz w swojej historii spadek sprzedaży i utraciło prym w branży.

Pierwszy laptop

Nowa sytuacja zmusiła Apple do zmiany strategii, a na rynku pojawiły się tańsze modele, między innymi  Macintosh Classic, Macintosh LC. Wkrótce przedsiębiorstwo rozpoczęło współpracę za IBM, czego efektem był PowerBook. Urządzenie, które miało premierę pod koniec 1991 roku jest przodkiem MacBooka Pro i z całą pewnością również protoplastą wszystkich współczesnych laptopów. Sprzęt okazał się prawdziwym hitem i przyniósł ogromny wzrost sprzedaży. Co ciekawe, w 1993 roku wypuściło na rynek wielofunkcyjne urządzenie Newton, które chociaż nie odniosło sukcesu, było jednym z pierwszych wyposażonych w ekran dotykowy. Lata 90-te to czas wzlotów i upadków dla Apple. Firma w drugiej połowie dekady znalazło się na skraju bankructwa. W 1998 roku firma zaproponowała klientom iMaca, czyli dość charakterystyczny, bo półprzezroczysty komputer stacjonarny, a rok później iBooka będącego jego mobilnym odpowiednikiem. Te projekty odniosły rynkowy sukces i pozwoliły Apple bez przeszkód pracować nad kolejnym innowacjami.

Dalsza historia firmy w XXI wieku, która stała pod znakiem kolejnych premier iPoda, iPhone’a i komputerów MacBook jest już dobrze znana nawet młodszym miłośnikom marki!

Twój komputer działa zbyt wolno? W naszym serwisie tanio i szybko przeprowadzisz wymianę dysku w Macbooku, która przywróci urządzeniu dawną świetność. A może interesuje cię wymiana baterii w MacBooku? Zapraszamy do odwiedzenia MacForce!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!