Możliwości współczesnych smartfonów są naprawdę zachwycające. Ich moc obliczeniowa zdecydowanie przewyższa możliwości komputerów, którymi zachwycaliśmy się już w XXI wieku, a przecież ze smartfona dodatkowo da się jeszcze zadzwonić, a także wykonywać zachwycające zdjęcia i nagrania wideo. Jak szybkość działania smartfonów wypada w porównaniu do współczesnych komputerów osobistych?

Smartfon przewyższający technologie kosmiczne!

Zacznijmy od ciekawostki. Jeżeli narzekasz na swojego smartfona, któremu czasem brakuje mocy obliczeniowej do obsłużenia niektórych aplikacji czy gier, być może przestaniesz go krytykować, gdy dowiesz się, że swoją mocą obliczeniową mógłby bez problemu obdzielić kilka, jeśli nie kilkadziesiąt… statków, stacji oraz sond kosmicznych. Jak to możliwe, skoro naukowcy, największe firmy z branży IT oraz ogromne serwery korzystają z najnowszych, rozbudowanych i niezwykle drogich superkomputerów? Dlaczego w takim razie do pracy nie wystarczy im wart kilka tysięcy złotych iPhone 13?

NASA, podobnie jak jej chiński i europejski odpowiednik, dysponuje najnowocześniejszymi komputerami i wykorzystuje je do wykonywania niezbędnych obliczeń, ale ich rola kończy się na Ziemi. W kosmosie panują zupełnie inne warunki. Największym zagrożeniem dla nowoczesnej elektroniki jest promieniowanie kosmiczne o działaniu jonizującym. Każdy współczesny smartfon szybko odmówiłby tam posłuszeństwa. Małe tranzystory, z których zbudowane są dzisiejsze procesory, mają rozmiary liczone w nanometrach. Wiąże się z tym oczywiście bardzo niskie napięcie. Z kolei przy tak niskim napięciu wpływ jonizującego promieniowania natychmiast zaburzyłby obliczenia.

Równie istotna jest częstotliwość. Im jest ona wyższa, tym zwiększa się prawdopodobieństwo, że cząsteczki promieniowania uszkodzą dane zapisane w pamięci podręcznej procesora. Przy wartościach liczonych w megahercach problem się nie pojawia ze względu na niskie taktowanie zegara. Kiedy do gry wchodzą gigaherce, ryzyko jest zbyt duże, a przecież znajdujące się w kosmosie komputery decydują o ludzkim życiu i powodzeniu projektów wartych miliardy.

Co ciekawe, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – ISS jest wyposażona w dwa zestawy składające się z trzech komputerów. Każdy z nich posiada lekko zmodyfikowany 32-bitowy procesor Intel 386. Urządzenie zadebiutowało na rynku w roku 1985… Gdy 13 lat później pierwsze moduły ISS trafiły na orbitę okołoziemską, komputery z procesorami Intel 386 nadawały się już wyłącznie do muzeum. Jednak starsza technologia ma swoje zalety – jest mniej złożona, a więc mniej awaryjna i w zupełności wystarczająca do sterowania stacją kosmiczną. W końcu ponad 50 lat temu ludzie polecieli na księżyc dysponując wielokrotnie słabszą mocą obliczeniową.

Słabszy w stosunku do komputerów osobistych

Wróćmy na ziemię. Czy w takim razie smartfony mogą konkurować z komputerami osobistymi? Biorąc pod uwagę funkcjonalność – zdecydowanie nie. Mały ekran, niewielka klawiatura dotykowa, niewygodna w grach czy pracy biurowej, sterowanie dotykiem zamiast myszą to tylko niektóre wady smartfonów. Ich główną zaletą są kompaktowe rozmiary w porównaniu do komputerów. A co z mocą obliczeniową?

Małe gabaryty mają swoją cenę. Wracając do procesorów – na małej powierzchni pomieści się mniej tranzystorów. To samo dotyczy zresztą innych podzespołów, w tym pamięci RAM i procesora graficznego. Nie wolno też pominąć kwestii chłodzenia, które jest niezbędne w komputerach osobistych. Współczesny smartfon nie może konkurować pod względem wydajności ze współczesnym komputerem, natomiast jest o wiele szybszy od przeciętnego laptopa sprzed dwóch dekad, a nawet sprzed dekady.

Twój sprzęt odmówił posłuszeństwa? Odwiedź MacForce!

Nie zmienia to faktu, że możliwości dzisiejszych smartfonów są naprawdę ogromne, a dobre urządzenie może służyć swojemu właścicielowi nawet przez kilka lat. Zanim więc postanowisz wymienić uszkodzony telefon, odwiedź nasz serwis, w którym wykonamy dla ciebie fachową i tanią naprawę. Przyjdź do nas również z uszkodzonym lub wymagającym modernizacji laptopem. Wymiana dysku w MacBooku? A może wymiana baterii w MacBooku? Twój sprzęt jest zbyt zaawansowany, aby polecieć w kosmos, ale tobie może posłużyć jeszcze bardzo długo!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!