Zachowanie zdrowych proporcji work-life balance stanowi dziś ogromne wyzwanie. Połączenia i powiadomienia związane z obszarem zawodowym nie pozwalają skoncentrować się na obowiązkach rodzinnych, rozrywce, odpoczynku, a nawet konsumowaniu posiłków. Z drugiej strony natłok wiadomości prywatnych utrudnia skupienie w pracy. Problem został dostrzeżony przez inżynierów Apple. Już jesienią użytkownicy urządzeń mobilnych tej marki zyskają do dyspozycji aplikację Apple Focus. 

Na czym polega jej rewolucyjność? W jaki sposób Apple Focus ułatwi organizację czasu i zachowanie work-life balance?

Czym będzie aplikacja Apple Focus?

Obecnie użytkownicy urządzeń mobilnych Apple, a co za tym idzie systemów operacyjnych iOS, iPadOS, watchOS i macOS, korzystają z funkcji Do Not Disturb. Aplikacja Focus będzie daleko idącym rozwinięciem istniejącego narzędzia. Nowe rozwiązanie pozwoli jeszcze lepiej skupić się użytkownikom na wykonywanych zajęciach spoza obszaru zawodowego, unikając przerw wynikających z otrzymywanych wiadomości, komunikatów i połączeń. Aplikacja, biorąc pod uwagę szereg czynników, dzięki sztucznej inteligencji będzie w stanie sugerować użytkownikowi, jakie cyfrowe powiadomienia powinny być blokowane. Jednocześnie zgodnie z dotychczasowym podejściem użytkownik zachowa nad nią całkowitą kontrolę.

Jak w praktyce działać będzie Apple Focus?

Aplikacja Focus pozwoli zoptymalizować urządzenie zależnie od kontekstu – czynności, którą właśnie wykonuje użytkownik. Przykładowo, w trakcie pracy możliwy będzie pełny dostęp do poczty, przeglądarki internetowej i innych niezbędnych narzędzi, podczas gdy w trakcie lunchu albo odpoczynku, takie funkcje i związane z nimi powiadomienia będą zupełnie wyłączone, aby nie niepokoiły właściciela urządzenia.

Działanie aplikacji można będzie w pełni zaadoptować do swoich potrzeb. Każdy użytkownik będzie mógł wybrać, jakie połączenia lub wiadomości tekstowe mają ukazywać się mimo włączonej blokady – na przykład od członków rodziny, przyjaciół, ale również kuriera, który wkrótce ma dostarczyć przesyłkę.

Nowa aplikacja ułatwi życie użytkownika w sposób inteligentny. Proponowane przez nią rozwiązania będą zależne od pory dnia, statusu i lokalizacji. Wybrane blokady mogą na przykład uruchamiać się, kiedy właściciel urządzenia znajdzie się na spotkaniu biznesowym, w domu czy często odwiedzanej restauracji. Osobne statusy będą dotyczyły dnia oraz nocy.

Jak w aplikacji Apple Focus będą działać powiadomienia?

Pojawienie się Apple Focus jest zbieżne w czasie z ulepszonymi powiadomieniami na urządzeniach tej marki. Ich wygodne uporządkowanie i bardziej czytelne przedstawienie pozwoli na szybką klasyfikację i oszczędność czasu. Ekran powiadomień zostanie wyposażony w zdjęcia kontaktów i ikony aplikacji, co ułatwi wyszukiwanie. Podsumowanie powiadomień ukazujące się u góry ekranu uwzględniać będzie klasyfikację priorytetów od niskiego do krytycznego. Dotychczasowa funkcja Do Not Disturb zostanie zintegrowana z iMessage. W ten sposób inni użytkownicy dostrzegą odpowiedni status, co zredukuje liczbę nieistotnych wiadomości.

Przyszli użytkownicy Apple Focus nie powinni obawiać się, że za sprawą nowej aplikacji coś ważnego może ich ominąć. To, czy na ekranie urządzenia będą wyświetlać się powiadomienia niecierpiące zwłoki, a także pochodzące od wybranych kontaktów będzie podlegało ich pełnej kontroli.

Używanie jednego identyfikatora iCloud na wielu urządzeniach sprawi, że aplikację wystarczy skonfigurować wedle swoich potrzeb na jednym spośród nich. Nowe narzędzie będzie dostępne dla użytkowników już jesienią.

Po więcej ciekawych newsów ze świata Apple zapraszamy na naszą stronę:

https://www.macforce.pl/

Użytkownicy urządzenia Apple mogą u nas skorzystać z profesjonalnej naprawy:

http://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku/.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!