Zasilacz i złącze ładowania MacBook Air, MacBook Pro – naprawa

Kłopoty z ładowaniem MacBooka należą do najczęstszych problemów, które zdarzają się przy użytkowaniu tych popularnych laptopów. Chociaż urządzenia firmy Apple cieszą się dobrą opinią ze względu na swoją jakość, nawet one bywają zawodne. Masz problem z ładowaniem swojego laptopa? Czy są to przerwy w poborze energii, czy może urządzenie, mimo sprawnej baterii, w ogóle nie chce się włączyć?

W takiej sytuacji, w pierwszej kolejności weryfikuje się poprawne działanie źródła zasilania, ładowarkę i kabel zasilający w poszukiwaniu uszkodzenia. Kolejne podejrzenia padają na układ zasilania laptopa, którego rola nie ogranicza się wyłącznie do ładowania baterii. Odpowiada on za pełne zarządzanie dystrybucją prądu w twoim laptopie. Jeśli jest uszkodzony, może to uniemożliwiać ładowanie baterii, ale także ograniczać pracę wentylatora, diod czy podświetlenia klawiatury. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, a problem nie tkwi w zasilaczu, nie próbuj rozwiązywać go na własną rękę. W naszym serwisie przeprowadzimy dla ciebie pełną diagnozę MacBooka i rozwiążemy wszystkie kłopoty z układem zasilania komputera.

Po czym poznać, że MacBook ma uszkodzony układ zasilający?

Wymagające naprawy uszkodzenie układu zasilania MacBooka może mieć różne przyczyny i objawy. Nie wszystkie są oczywiste. Zdarza się, że laptop po podłączeniu do źródła prądu ładuje się poprawnie, co nie znaczy, że działa prawidłowo. Zlekceważenie problemu może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń i konieczności wykonania kosztownej naprawy MacBooka.

Poznaj najczęstsze problemy dotyczące układu zasilającego i ich objawy:

 • Laptop nie chce się ładować poprzez gniazdo USB lub się nie włącza – najbardziej oczywisty objaw, za który może odpowiadać uszkodzony zasilacz, kabel, gniazdo ładowania lub inny element układu zasilającego.
 • Przerwy w trakcie ładowania – problem może tkwić w zasilaczu lub gnieździe zasilania.
 • MacBook szybko się rozładowuje – jeśli bateria jest nowa, prawdopodobnie naprawy wymaga układ, który źle zarządza energią.

Problemy z zasilaniem mimo poprawnego ładowania MacBooka:

 • niepoprawne działanie podświetlenia klawiatury i diod,
 • znaczny spadek wydajności komputera,
 • brak reakcji na zamykanie i otwieranie klapy,
 • niedziałający wentylator (zbyt wysoka temperatura w wentylowanym miejscu).

Naprawa zasilacza w MacBooku – diagnoza

Zastanawiasz się, czy konieczna jest naprawa ładowarki MacBook’a? Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci postawić diagnozę, zanim zgłosisz się do serwisu!

 • Sprawdzenie zasilania – upewnij się, że gniazdko, do którego wpinasz zasilacz, jest sprawne. Jeśli Twój Macbook nadal się nie ładuje, wyłącz komputer i zamknij klapę na ok. minutę, a następnie otwórz i spróbuj naładować komputer. Nie pomogło? Zresetuj kontroler SMC.
 • Sprawdź wtyczkę lub przewód MagSafe – jeśli masz inny komputer Apple z tym samym zasilaczem, spróbuj zamieć przewód zasilający i sprawdzić, czy w takim przypadku dojdzie do ładowania sprzętu. Jeśli tak, to zalecana jest naprawa ładowarki MacBook.
 • Zaobserwowałeś iskrzenie, uszkodzenie lub odbarwienie zasilacza – koniecznie wymień go na nowy lub zgłoś się do serwisu, by wykonać naprawę zasilacza MagSafe.
 • Sprawdź port zasilania – miejsce, do którego podpinasz złącze MagSafe, powinno być czyste i wolne od zanieczyszczeń.
 • Przegrzanie – jeśli zasilacz nagrzał się, powinno pomóc jego odłączenie od zasilania i odczekanie około godziny. Później ponownie sprawdź, czy działa. Jeśli nie – odwiedź serwis, by wykonać naprawę zasilacza MagSafe.
 • Sprawdź dostępność uaktualnień – czasem pojawiają się uaktualnienia oprogramowania sprzętowego, które sprzyjają lepszej komunikacji z ładowarką. Jeśli MacBook, MacBook Air albo MacBook Pro ładuje się, np. zbyt wolno, warto zerknąć do dostępnych uaktualnień oprogramowania.

Różnice między zasilaczem a ładowarką na przykładzie MagSafe

Zastanawiasz się, czy urządzenie, które podłączasz do gniazda USB, aby ładować twojego MacBooka jest ładowarką czy zasilaczem? Z takim pytaniem często zwracają się do nas klienci, których czeka wymiana MagSafe’a, dlatego spieszymy z odpowiedzią.

Zadaniem zasilacza jest dostarczenie napięcia o stabilnej wartości poprzez kabel zasilający do laptopa. Przykładowo MagSafe 2 charakteryzuje się mocą 30 W oraz stałym napięciem na poziomie 15 V. Natężenie prądu zmienia się, przyjmując wartości oscylujące wokół 2 A.

Ładowarka różni się od zasilacza tym, że w jej przypadku natężenie prądu ma ciągle tę samą wartość, na przykład 3 A, za to napięcie prądu wyjściowego ulega zmianie. Kiedy bateria laptopa musi się ładować, napięcie spada, natomiast przy naładowanej baterii jest wysokie.

MagSafe to urządzenie łączące w sobie cechy ładowarki i zasilacza. Stałe napięcie umożliwia zasilanie MacBooka, by działał wydajnie, natomiast ładowanie baterii przez przewód USB odbywa się przy zmiennym napięciu. Odwiedzając nasz serwis, możesz używać tych nazw zamiennie. Najważniejsze, że w razie potrzeby naprawimy twoją ładowarkę lub zaproponujemy odpowiedni model, jeśli konieczna będzie jej wymiana ze względu na zbyt zaawansowane uszkodzenie.

Naprawa układu zasilającego lub złącza ładowania – jak to robimy?

Dostrzegasz w swoim komputerze jeden z objawów nieprawidłowego działania układu zasilającego lub urządzenie po prostu nie ładuje się za pośrednictwem gniazda USB? Niezależnie od przyczyny i objawów, przeprowadzimy pełną diagnostykę twojego laptopa, rozpoczynając od zasilacza, poprzez gniazdo ładowania USB, po pełną kontrolę układu zasilającego. Zdarza się, że kłopot nie jest poważny, a urządzenie nie uległo uszkodzeniu, bo za twój problem odpowiada wymagający wymiany lub naprawy zasilacz. Niekiedy wystarczy jedynie wymienić uszkodzone gniazdo USB, bo cała reszta działa prawidłowo.

Innym razem pomoże niewielka naprawa układu zasilającego, polegająca np. na jego resecie. Dopiero po dogłębnej diagnozie podejmujemy kroki naprawcze. Wymiana lub naprawa złącza ładowania zazwyczaj sprawdza się, gdy MacBook nie reaguje na podpięcie zasilacza. Z kolei inne objawy mogą skutkować koniecznością wymiany układu zasilającego, która jest dość złożoną i nie zawsze opłacalną procedurą.

Naprawa układu zasilającego i wymiana złącza ładowania – naszą ofertę

Twój MacBook ma problemy z zasilaniem? Większości bardziej skomplikowanych napraw nie warto przeprowadzać na własną rękę, bo w ten sposób można doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia laptopa. W naszym serwisie dysponujemy doświadczeniem i profesjonalnym sprzętem, pozwalającym na szybką diagnozę i rozwiązanie kłopotów z zasilaniem MacBooka. Obsługujemy sprzęt nowszych i starszych generacji.

Usługi związane z zasilaniem MacBooka, na które możesz liczyć w naszym serwisie, to między innymi:

 • naprawa lub wymiana zasilacza w macu;
 • naprawa lub wymiana gniazda ładowania;
 • reset układu zasilającego, by prawidłowo zarządzał dystrybucją energii;
 • wymiana układu zasilającego w MacBooku, jeśli zajdzie taka konieczność.

Przy okazji diagnozy i naprawy wyczyścimy wnętrze twojego komputera. Odwiedź nasz warszawski serwis lub skontaktuj się z nami, aby wycenić usługę i zamówić bezpłatnego kuriera. Chcemy, by sprzęt jak najszybciej do ciebie wrócił!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!