ul. Smolna 9, 00-375 Warszawa

Uszkodzona matryca w MacBooku

Matryca, czyli inaczej rzecz ujmując ekran laptopa, to delikatna struktura, którą niezwykle łatwo jest uszkodzić. Wystarczy wstrząs, uderzenie lub przygniecenie. Jedną z najczęściej stawianym przez serwisantów produktów firmy Apple diagnoz dotyczących uszkodzenia urządzenia jest uszkodzona matryca. Uszkodzenie objawia się najczęściej migotaniem obrazu, smugami lub całkowitym jego braku. Zdarza się również, że po uszkodzeniu ekran „szaleje”. Pojawiają się na nim dziwne szlaczki, artefakty i barwy.

Przyczyny uszkodzeń matrycy MacBook

Produkty Apple charakteryzują się bardzo wysoką niezawodnością i niezmienną jakością. Jednakże nawet najlepszy sprzęt nie jest w stanie wytrzymać niektórych wypadków. Wpływ na nie ma najczęściej tak zwany czynnik ludzki. Większość uszkodzeń MacBooków spowodowana jest z winy użytkowników, zazwyczaj na skutek wypadków lub nieostrożnego korzystania. Niestety ze względu na fakt, że matryca to bardzo delikatny element komputera, jej zepsucie jest proste. Wystarczy zamknąć laptopa, na którego klawiaturze zostawimy ołówek czy długopis przypadkowo upuścić urządzenie na podłogę, czy usiąść na nim. Szczególną ostrożność trzeba wykazać w przypadku Macbooków Air, w których matryce są cieńsze od standardowych, a co za tym idzie znacznie delikatniejsze. Ponieważ w Macbookach Air równie delikatna co matryca jest struktura płyty głównej, nierzadko zdarza się, że w tym wypadku źródłem problemu jest uszkodzenie slotu taśmy matrycy. Jednakże jeśli uszkodzeniu ulega powierzchnia ekranu monitora, może czekać nas wymiana matrycy w MacBooku.

Jak wymienia się matrycę

Jeśli mamy problem z matrycą, zdecydowanie powinniśmy udać się do serwisu Apple. Odradza się wykonywanie wymiany samodzielnie, ponieważ wiąże się to z posiadaniem niezbędnych umiejętności oraz sprzętu. Już pierwszy etap napraw może nas przerosnąć, ponieważ przed rozpoczęciem naprawy serwisant musi zdemontować komputer. Aby móc to zrobić najpierw należy umiejętnie rozładować wymienną baterię. Kolejne kroki wymagają jeszcze większej precyzji i wiedzy. To trudna i ciężka praca, dlatego rozsądniej powierzyć ją specjalistom.

zbita szybka iPhone