ul. Smolna 9, 00-375 Warszawa

Kiedy Mac hałasuje

Komputer Mac jest wyposażony w specjalne czujniki, które mają reagować na wykrywane zmiany temperatury wewnątrz komputera. Włączają one wentylator, zapewniające dopływ powietrza, a co za tym idzie chłodzenie najważniejszych podzespołów. Zdarza się czasami, że komputer zaczyna hałasować nieco bardziej niż zwykle. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy laptop pracuje nad intensywnymi zadaniami, np. w czasie kompresowania wideo do jakości HD, czy podczas grania w grę w intensywnym stopniu przetwarzającą grafikę. W takiej sytuacji wentylatory przyspieszają. Podobnie dzieje się w sytuacji, kiedy temperatura otoczenia na zewnątrz komputera jest wysoka.

Co zrobić, aby komputer działał ciszej?

Laptopy Mac, jak każde inne, wyposażone są w kratki wentylacyjne, umożliwiające wiatraczkom pobieranie chłodnego i odprowadzanie ciepłego powietrza. Dzięki nim możliwa jest praca z najwyższą wydajnością, dlatego korzystając z laptopa należy upewnić się, że otwory wentylacyjne nie są zablokowane. Warto pamiętać, że w notebookach Mac kratki wentylacyjne znajdują się z boku i z tyłu urządzenia. Komputery iMac mają wentylację wzdłuż dolnej krawędzi oraz z tyłu. Laptopy Mac mini pobierają chłodne powietrze od spodu urządzenia, a odprowadzają je tyłem. W Mac Pro natomiast chłodne powietrze jest pobierane przez kratki na spodzie, a ciepłe odprowadzane jest przez kratki u góry. Podczas korzystania z komputerów, należy uważać, aby powierzchnia na której stoją nie wpływała na działanie żadnego z wentylatorów. Zaleca się pracę na płaskiej, twardej powierzchni, np. na stole lub biurku, co umożliwi optymalne kontrolowanie temperatury.

Kolejny krok

Bywa, że wzrost hałasu komputera nie zależy od procesów, które w nim przebiegają, ani od złego miejsca pracy. W tym wypadku związane jest on z brudem, który gromadzi się na łopatkach wentylatorów. Im grubszą warstwą kurzu są one pokryte, tym większy opór stawiają powietrzu, co przekłada się na wzrost głośności szumu. Zazwyczaj w takiej sytuacji wystarczy czyszczenie, ale zdarza się, że konieczna jest naprawa lub wymiana wentylatora.

zbita szybka iPhone